Głosowanie przez pełnomocnika i korespondencyjne - zasady przed drugą turą
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 1 czerwca. W pewnych okolicznościach wyborcy mogą oddać głos korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Tego rodzaju udogodnienie nie jest jednak możliwe dla każdego – trzeba bowiem spełnić określone warunki, które zostały wyszczególnione w Kodeksie wyborczym.

Głosowanie korespondencyjne. Kto może oddać głos w ten sposób?
Jak wynika z Kodeksu wyborczego, a konkretniej art. 53a, pełnoletni wyborcy posiadający orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mają możliwość głosowania korespondencyjnego. Z takiej opcji mogą skorzystać także obywatele, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 60 lat bądź przebywają w tym czasie na kwarantannie lub izolacji.
Co ważne - nie każdy uprawniony może skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego. Dotyczy to sytuacji, w której dana osoba głosuje za granicą, na polskim statku morskim lub w odrębnym obwodzie głosowania (na przykład domu pomocy społecznej, zakładzie leczniczym).
Zgłoszenie głosowania korespondencyjnego powinno odbyć się do 13. dnia przed dniem wyborów. Jeżeli w dniu głosowania wyborca przebywa na kwarantannie lub w izolacji, to wówczas zgłoszenie musi odbyć się nie później niż na 5 dni przed dniem wyborów (lub 2 dni przed dniem wyborów, ale tylko w sytuacji, w której kwarantanna lub izolacja zaczęła się na mniej niż 5 dni przed wyborami).
Chęć głosowania korespondencyjnego powinno zgłosić się komisarzowi wyborczemu właściwemu ze względu na adres zameldowania lub stałego zamieszkania. Sprawę można załatwić w urzędzie lub za pośrednictwem internetu poprzez stronę rządową. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie lub skan orzeczenia o niepełnosprawności.
W sytuacji, gdy zgłoszenie głosowania korespondencyjnego dotyczy drugiej tury wyborów, wyborca powinien załatwić sprawę do 10. dnia przed dniem wyborów.
Jeśli chodzi o drugą turę tegorocznych wyborów prezydenckich termin zgłaszania głosowania korespondencyjnego upłynął 22 maja.
Głosowanie przez pełnomocnika. Prawo dopuszcza taką możliwość
Jeśli chodzi o głosowanie przez pełnomocnika, to taka możliwość również jest skierowana do pełnoletnich wyborców z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności bądź do osób, które najpóźniej w dniu wyborów mają ukończone 60 lat.
Zgłoszenie powinno się odbyć najpóźniej na 9 dni przed dniem wyborów. Co ważne, jeśli wybory mają dwie tury, to wystarczy złożyć jeden wniosek. Chęć głosowania przez pełnomocnika można zgłosić w urzędzie lub drogą elektroniczną.
Należy pamiętać o dołączeniu zgody na przyjęcie pełnomocnictwa podpisanej przez wybranego pełnomocnika oraz skanu lub zdjęcia orzeczenia o niepełnosprawności. Co więcej, możliwości głosowania przez pełnomocnika nie dopuszcza się w sytuacji, gdy dany wyborca głosował korespondencyjnie bądź jeśli głosuje on w odrębnych obwodach głosowania, na polskich statkach morskich lub za granicą.
Trzeba podkreślić, że pełnomocnikiem może być tylko jedna osoba (lub dwie, ale pod warunkiem, że przynajmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika). Co ważne - pełnomocnictwa nie można powierzyć mężowi zaufania, kandydatowi w wyborach oraz osobie, która wchodzi w skład obwodowej komisji wyborczej (właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania).
Jak wynika z kalendarza wyborczego udostępnionego na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, czas na składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania mija 23 maja. Wobec tego to ostatni moment na wysłanie zgłoszenia.
Wybory prezydenckie 2025. Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki. Kiedy druga tura?
Pierwsza tura wyborów prezydenckich nie przyniosła rozstrzygnięcia. Konieczne jest zatem ponowne głosowanie, które odbędzie się 1 czerwca.
W drugiej rundzie walki o fotel prezydencki zmierzą się Rafał Trzaskowski (kandydat KO) i Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS). W pierwszej turze Trzaskowski zdobył 31,36 proc. głosów, a Nawrocki 29,54 proc.
Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Zapoznaj się ze szczegółami głosowania w drugiej turze.
Najnowsze informacje o wynikach i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.
Programy wyborcze kandydatów: propozycje Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego.