Druga tura wyborów prezydenckich 2025. Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki
W niedzielę 1 czerwca 2025 odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Weźmie w niej udział dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali największą liczbę głosów. Są to Rafał Trzaskowski (31,36 proc. głosów) i Karol Nawrocki (29,54 proc. głosów). Kim są rywale, których w pierwszej turze podzieliła różnica zaledwie 1,82 pkt. procentowego?

Wybory 2025. Rafał Trzaskowski już raz kandydował na prezydenta
Rafał Trzaskowski w wyborach prezydenckich 2025 wystartował z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Nie jest to jego pierwsze podejście do fotela prezydenckiego, w 2020 roku również startował w wyborach. Zdobył wtedy w drugiej turze 48.97 proc. głosów, mniej niż Andrzej Duda, który został prezydentem.
Rafał Trzaskowski jest prezydentem Warszawy od 2018 roku i wiceszefem Platformy Obywatelskiej. Wcześniej, w latach 2013-2014, był ministrem administracji i cyfryzacji, a w Parlamencie Europejskim zasiadał od 2009 do 2013 roku.
Trzaskowski ukończył stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz filologię angielską. W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW na podstawie pracy pt. "Dynamika reformy instytucjonalnej w Unii Europejskiej".
Kandydat na prezydenta z ramienia KO ma 53 lata, jest wykładowcą akademickim, ma żonę i dwójkę dzieci.
Wybory 2025, druga tura. Karol Nawrocki - człowiek z IPN wspierany przez PiS
Karol Nawrocki w wyborach prezydenckich jest kandydatem wspieranym przez PiS. Od 2009 roku pracował w IPN, a w latach 2017-2021 pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wtedy zaczęła się jego kariera polityczna na arenie krajowej. W 2021 roku został wybrany na pięcioletnią kadencję na prezesa IPN.
Kandydat na prezydenta wspierany przez PIS ukończył studia magisterskie w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie w 2013 roku obronił pracę doktorską o oporze wobec komunistów w województwie elbląskim. W 2023 roku uzyskał tytuł MBA na Politechnice Gdańskiej. Karol Nawrocki ma żonę i trójkę dzieci.
Druga tura wyborów 2025. Program wyborczy Nawrockiego i Trzaskowskiego
Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego zawiera się w sześciu blokach: Centralny Okręg Przemysłowy, Pakt dla Bezpieczeństwa, Patriotyzm Gospodarczy, Zdrowy rozsądek w życiu społecznym, Prezydencki fundusz inwestycyjny i Deregulacja.
Program Karola Nawrockiego to pięć bloków: Dobrobyt, Normalne Państwo, Bezpieczeństwo, Rozwój i Kontrakt podatkowy.
W programach obu kandydatów są punkty wspólne: przeznaczenie 5 proc. budżetu państwa na obronność, ograniczenie 800 plus dla obywateli Ukrainy tylko do tych, którzy pracują i mieszkają w Polsce, czy ochrona polskich rolników. Obaj kandydaci opowiadają się również za uproszczeniem podatków.
Są też między nimi różnice: Nawrocki jest za odrzuceniem Paktu Migracyjnego i Zielonego Ładu, Trzaskowski nie chce żadnych dodatkowych przepisów przy wprowadzaniu unijnego prawa. Kandydat KO deklaruje liberalizację prawa aborcyjnego i wsparcie programu in vitro. Jego konkurent wprawdzie nie ujął tego w programie, ale dla Polsat News zadeklarował, że nie podpisałby ustawy o powrocie do kompromisu aborcyjnego.
Trzaskowski kontra Nawrocki: Jak było w pierwszej turze?
W pierwszej turze wyborów zwyciężył Rafał Trzaskowski (31,36 proc. głosów). Karol Nawrocki uzyskał poparcie 29,54 proc. wyborców, czyli o 1,82 punktu procentowego mniej od swojego konkurenta. Kandydat KO cieszył się większym poparciem w miastach (37,15 proc.), natomiast kandydat wspierany przez PiS zyskał więcej głosów na wsi (37,19 proc.).
Najwięcej, bo aż 64,95 proc. głosów Karol Nawrocki otrzymał w gminie Chrzanów w województwie lubelskim. Z kolei na Rafała Trzaskowskiego najwięcej osób głosowało na warszawskim Wilanowie (53,92 proc. głosów). Za granicą pierwszą turę wygrał Rafał Trzaskowski (36,82 proc.), natomiast Karola Nawrockiego wśród Polonii pokonał kandydat Konfederacji, Sławomir Mentzen (16,58 proc.). Na Nawrockiego oddano poza Polską 16,7 proc. głosów, głównie w USA i w Kanadzie.
Najnowsze informacje o wynikach i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.
Źródło: pkw.gov.pl, trzaskowski.pl, karolnawrocki2025.pl