Część wyborców ma obawy, zawiadomiono policję. PKW wyjaśnia
Część wyborców uważa, iż karty do głosowania są sfałszowane, bo mają ścięty górny róg - przekazał na konferencji przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Jak wyjaśnił, jest to element ułatwiający dla osób niewidomych, które używają specjalnych nakładek na karty. W Tarnowie z tego powodu zawiadomiona została policja.

Od rana trwa głosowanie w wyborach prezydenckich. Głos można oddać w ponad 32 tys. lokali wyborczych w Polsce.
Na pierwszej z zaplanowanych na niedzielę konferencji Państwowej Komisji Wyborczej, przewodniczący Sylwester Marciniak wskazał na obawy niektórych wyborców, którzy udają się na głosowanie.
Wybory prezydenckie 2025. "Sfałszowane" karty wyborcze. PKW wyjaśnia
Przewodniczący PKW przekazał, że "część wyborców uważa, iż karty do głosowania są sfałszowane, bo mają ścięty górny róg".
- W Tarnowie zawiadomiono policję, natomiast prawy górny róg karty do głosowania jest w zasadzie we wszystkich kartach ścięty, bo jest to element ułatwiający dla wyborców, którzy używają nakładek sporządzonych w alfabecie Braille'a - wyjaśnił Sylwester Marciniak.
Zwrócił także uwagę, aby się tym nie martwić, że karta do głosowania jest sfałszowana. - To w ogóle nie wchodzi w rachubę - dodał.
Wybory prezydenckie 2025. Jak oddać ważny głos i co zabrać na głosowanie?
Aby oddać ważny głos w wyborach należy postawić znak X w kratce z lewej strony nazwiska wyłącznie jednego, wybranego kandydata.
Głos będzie nieważny, jeśli wyborca wskaże na karcie więcej iż jednego kandydata, albo nie postawi znaku X przy żadnym nazwisku. Nie mają natomiast znaczenia dopiski na karcie do głosowania, jeśli są poza kratką.
Co więcej, na każdej karcie znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Udając się do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, co pozwoli komisji na weryfikację wyborcy. Można także skorzystać z aplikacji mObywatel.