Co wyborcy myślą o "deklaracji toruńskiej"? Te kwestie łączą głosujących
Wyborcy Rafała Trzaskowskiego, Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena odpowiedzieli co myślą o ośmiu punktach "deklaracji toruńskiej", które lider Konfederacji przedstawił kandydatom na urząd prezydenta. Z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla Radia ZET wynika, że "wyborców tych trzech kandydatów najczęściej łączą opinie w kwestiach gospodarczych, zwłaszcza w niechęci do podnoszenia i wprowadzania nowych podatków oraz ograniczania obrotu gotówkowego".

W najnowszym sondaż pracowni Opinia24 dla Radia ZET zapytano wyborców Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego, co sądzą o tzw. "ósemce Mentzena".
Chodzi o osiem punktów, które lider Konfederacji zaprezentował obu kandydatom w rozmowach z nimi na swoim kanale na YouTube.
"Najwięcej podobieństw obserwujemy w kwestiach gospodarczych, zwłaszcza w niechęci do podnoszenia i wprowadzania nowych podatków oraz ograniczania obrotu gotówkowego" - podało Radio ZET.
Najnowszy sondaż. Podniesienie lub wprowadzenie nowego podatku
Jeśli chodzi o punkt pierwszy deklaracji, to dotyczy on "podniesienia lub wprowadzenia nowego podatku przez rząd".
Wśród wyborców Rafała Trzaskowskiego zdecydowana większość jest przeciwna nowym podatkom. 77 proc. z nich deklaruje sprzeciw wobec podpisywania takich ustaw, 11 proc. popiera takie działania, a 12 proc. jest niezdecydowanych.
Wśród zwolenników Karola Nawrockiego niechęć do podnoszenia podatków wyraża 82 proc., 8 proc. wyborców Nawrockiego wyraża poparcie dla takich działań, a 10 proc. nie ma wyrobionego zdania.
Jeśli chodzi o zwolenników Sławomira Mentzena, to 85 proc.z nich jest przeciwnych nowym podatkom, 4 proc. popiera takie rozwiązania, a 11 proc. jest niezdecydowanych.
Sondaż prezydencki. Ograniczenia płatności gotówką i euro w Polsce
Punkt drugi dotyczył ograniczenia płatności gotówką.
Wśród zwolenników Rafała Trzaskowskiego 82 proc. wyborców jest przeciwko takim regulacjom, 11 proc. popiera ich wprowadzenie, a 7 proc. jest niezdecydowanych.
Zwolennicy Karola Nawrockiego mają podobne zdanie na ten temat - 81 proc. sprzeciwia się ograniczeniom w obrocie gotówkowym. 14 proc. deklaruje poparcie dla takich ustaw, a jedynie 4 proc. jest niezdecydowanych.
90 proc. elektoratu Sławomira Mentzena jest przeciwko podpisywaniu ustaw ograniczających obrót gotówkowy, 6 proc. popiera takie ograniczenia, a 3 proc. jest niezdecydowanych.
Punkt trzeci to wprowadzenie w Polsce euro jako waluty.
Wśród zwolenników Rafała Trzaskowskiego 52 proc. jest przeciwna wprowadzeniu waluty euro, 37 proc. popiera ten ruch, a 11 proc. jest niezdecydowanych - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET.
87 proc. zwolenników Karola Nawrockiego jest przeciwko temu pomysłowi, 9 proc. popiera przyjęcie wspólnej waluty, a 4 proc. jest niezdecydowanych.
Zbliżone stanowisko w kwestii euro zajmują wyborcy Sławomira Mentzena. 89 proc. jego elektoratu jest przeciwko wprowadzeniu wspólnej europejskiej waluty, 8 proc. popiera ten krok, a 3 proc. jest niezdecydowanych.
Kolejne pytanie dotyczyło: ograniczenia swobody wyrażania krytycznych opinii dot. orientacji seksualnej, rasy lub religii.
51 proc. jego elektoratu Rafała Trzaskowskiego jest przeciwna podpisywaniu takich ustaw, 36 proc. popiera takie ograniczenia, a 12 proc. jest niezdecydowanych.
66 proc. zwolenników Karola Nawrockiego jest przeciwna ograniczaniu swobody wyrażania krytycznych opinii. 22 proc. popiera takie działania, 12 proc. jest niezdecydowanych.
Najbardziej zdecydowane stanowisko w obronie wolności słowa prezentują wyborcy Sławomira Mentzena. 69 proc. jego elektoratu jest przeciwna podpisywaniu ustaw ograniczających swobodę wyrażania krytycznych opinii, 18 proc. popiera takie ograniczenia, a 13 proc. jest niezdecydowanych.
Ukraina w NATO i polscy żołnierze na Ukrainie. Polacy odpowiedzieli
Kolejny punkt dotyczył: wysłania polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy
82 proc. wyborców Rafała Trzaskowskiego jest przeciwna wysłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę, 11 proc. popiera ten pomysł, a 8 proc. jest niezdecydowanych.
86 proc. elektoratu Karola Nawrockiego jest przeciwko wysłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę, tylko 8 proc. popiera ten ruch, a 6 proc. jest niezdecydowanych
Najbardziej kategoryczne stanowisko w tej sprawie zajmują wyborcy Sławomira Mentzena. Zdecydowane 96 proc. jego elektoratu jest przeciwna wysłaniu polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy, zaledwie 3 proc. popiera taki krok, a tylko 2 proc. jest niezdecydowanych.
W kolejnym pytaniu wyborcy zostali zapytani co sądzą o wejściu Ukrainy do NATO.
67 proc. elektoratu Rafała Trzaskowskiego opowiada się za podpisaniem takiej ustawy, 21 proc. jest temu przeciwna, a 12 proc. wyraża niezdecydowanie.
Zwolennicy Karola Nawrockiego są podzieleni w tej kwestii - 55 proc. z nich jest przeciwna zgodzie na wejście Ukrainy do NATO, 27 proc. popiera ten ruch, a 18 proc. jest niezdecydowanych.
Z kolei 67 proc. elektoratu Sławomira Mentzena jest przeciwko podpisaniu takiej ustawy, 17 proc. popiera ten krok, a 16 proc. jest niezdecydowanych.
Kolejnym punktem sondażu jest kwestia dostępu do broni palnej.
"Jakie ustawy przedłożone przez Sejm powinien Pana / Pani zdaniem podpisać przyszły prezydent? Ograniczenie obecnego dostępu Polaków do broni?" - zapytano w badaniu.
Wśród zwolenników Rafała Trzaskowskiego 43 proc. jest przeciwna ograniczeniu dostępu do broni, a 49 proc. popiera takie działania, 8 proc. jest niezdecydowanych.
Zwolennicy Karola Nawrockiego w 53 proc. są przeciwni podpisywaniu ustaw w tym zakresie, 29 proc. popiera takie działania, a 18 proc. jest niezdecydowanych.
Z kolei wyborcy Sławomira Mentzena w 68 proc. są przeciwni podpisywaniu ustaw ograniczających dostęp do broni, 23 proc. popiera takie ograniczenia, a 9 proc. jest niezdecydowanych.
Wybory prezydenckie 2025. Rola UE w Polsce
Kolejne pytanie dotyczyło przekazywania kolejnych kompetencji władz Polski do Unii Europejskiej
Wyborcy Rafała Trzaskowskiego w 54 proc. wyrazili sprzeciw podpisywaniu takich ustaw, natomiast 28 proc. popiera ten ruch, a 18 proc. jest niezdecydowanych.
Wśród zwolenników Karola Nawrockiego 70 proc. jest przeciwko podpisywaniu ustaw w tym zakresie, 17 proc. popiera takie działania, a 13 proc. jest niezdecydowanych.
Najbardziej kategoryczne stanowisko wobec przekazywania kompetencji UE prezentują wyborcy Sławomira Mentzena. 78 proc. jego elektoratu jest przeciwna podpisywaniu takich ustaw, 13 proc. popiera taki krok, a 9 proc. jest niezdecydowanych.
Ostatnia kwestia dotyczyła podejmowania decyzji w UE bez zgody wszystkich krajów.
Wśród zwolenników Rafała Trzaskowskiego 50 proc. jest przeciwna podpisywaniu takich ustaw, natomiast 39 proc. popiera takie działania, a 11 proc. jest niezdecydowanych.
Zwolennicy Karola Nawrockiego wykazują zdecydowany sprzeciw wobec rezygnacji z zasady jednomyślności. 81 proc. z nich jest przeciwna podpisywaniu ustaw w tym zakresie, a 13 proc. popiera takie działania, 5 proc. jest niezdecydowanych.
88 proc. wyborców Sławomira Mentzena jest przeciwko, 7 proc. popiera taki krok, a 5 proc. jest niezdecydowanych.
"Sondaż przeprowadziła Opinia24 na zlecenie Radia ZET, w dniach 23-26 maja 2025 roku na reprezentatywnej próbie 1021 Polaków w wieku 18 lat i więcej metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz internetowego (CAWI)" - podało Radio ZET.
Ósemka Menztena. Rozmowy z Karolem Nawrockim i Rafałem Trzaskowskim
W pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 18 maja, Sławomir Mentzen uzyskał trzeci wynik (14,81 proc.). Jeszcze w trakcie wieczoru wyborczego zapowiedział, że zamierza pomóc swym wyborcom podjąć decyzję w drugiej turze wyborów.
Zaprosił do siebie kandydatów, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich - Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego.
W czwartek odbyła się rozmowa z Karolem Nawrockim, podczas której prezes IPN podpisał deklarację zawierającą postulaty ważne dla wyborców Sławomira Mentzena.
Z kolei w sobotę rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim, który zgodził się z czterema punktami Mentzena, ale nie podpisał żadnej deklaracji.
Po obu rozmowach Mentzen ogłosił wyniki sondy wśród widzów. Powiedział, że Karol Nawrocki przekonał do siebie 61 proc. głosujących, a Rafał Trzaskowski 32 proc.
Deklaracja zawierała osiem punktów:
1. Zobowiązuję się do niepodnoszenia i nienakładania nowych podatków
2. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej obrót gotówkowy i będę stał na straży polskiego złotego
3. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów, zgodnych z polską Konstytucją
4. Nie wyślę polskich żołnierzy do Ukrainy
5. Nie podpiszę ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO
6. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni
7. Nie zgodzę się na przekazywanie żadnych kompetencji władz Rzeczypospolitej Polskiej do organów Unii Europejskiej
8. Nie podpiszę ratyfikacji żadnych nowych traktatów unijnych osłabiających rolę Polski, np. poprzez osłabienie siły głosu lub odebranie prawa weta
Trzaskowski kontra Nawrocki: Jak było w pierwszej turze?
W pierwszej turze wyborów zwyciężył Rafał Trzaskowski (31,36 proc. głosów). Karol Nawrocki uzyskał poparcie 29,54 proc. wyborców, czyli o 1,82 punktu procentowego mniej od swojego konkurenta. Kandydat KO cieszył się większym poparciem w miastach (37,15 proc.), natomiast kandydat wspierany przez PiS zyskał więcej głosów na wsi (37,19 proc.).
Najwięcej, bo aż 64,95 proc. głosów Karol Nawrocki otrzymał w gminie Chrzanów w województwie lubelskim. Z kolei na Rafała Trzaskowskiego najwięcej osób głosowało na warszawskim Wilanowie (53,92 proc. głosów). Za granicą pierwszą turę wygrał Rafał Trzaskowski (36,82 proc.), natomiast Karola Nawrockiego wśród Polonii pokonał kandydat Konfederacji, Sławomir Mentzen (16,58 proc.). Na Nawrockiego oddano poza Polską 16,7 proc. głosów, głównie w USA i w Kanadzie.
Najnowsze informacje o wynikach i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.