Cisza wyborcza. Złamanie przepisów może poskutkować wysoką karą
Przed nami druga tura wyborów prezydenckich 2025. Podobnie jak w przypadku pierwszej tury, również teraz obowiązuje cisza wyborcza. Rozpoczyna się ona dokładnie 24 godziny przed dniem głosowania. Czego konkretnie nie wolno robić podczas ciszy wyborczej? Za złamanie zasad grożą surowe kary.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 1 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed dniem głosowania, czyli o północy z piątku na sobotę i trwa do zakończenia wyborów, czyli godziny 21:00 w niedzielę.
Wybory 2025. Cisza wyborcza. Co narusza zakaz?
Czego nie można robić podczas ciszy wyborczej? Jak wynika z art. 107 Kodeksu wyborczego: "W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione". Chodzi tutaj o publiczne zachęcanie bądź nakłanianie do zagłosowania w konkretny sposób.
Ważne okazuje się również zachowanie w lokalu wyborczym. W trakcie przebywania w tym miejscu zabronione jest eksponowanie znaków, symboli bądź napisów kojarzonych z poszczególnymi kandydatami.
Co ciekawe, zgodnie z danymi przekazanymi przez Komendę Główną Policji, podczas ostatniej ciszy wyborczej w trakcie pierwszej tury naruszono ją 327 razy. Wówczas dochodziło między innymi do niszczenia plakatów wyborczych, czy eksponowania symboli kojarzących się z konkretnym kandydatem.
Wybory prezydenckie 2025. Naruszenie ciszy wyborczej - jakie są kary?
Naruszenie przepisów związanych z ciszą grozi surową grzywną. Najwyższa sankcja dotyczy publikowania sondaży wyborczych. Zgodnie z informacjami zawartymi w Kodeksie wyborczym, w tym przypadku grzywna może sięgać od 500 tys. do nawet 1 mln złotych.
Co istotne - cisza wyborcza dotyczy również przestrzeni internetowej. Ostrożność powinni zachować użytkownicy mediów społecznościowych. Jak bowiem wynika ze słów przedstawiciela Krajowego Biura Wyborczego "lajkowanie" postów kandydatów w trakcie ciszy wyborczej może mieć znamiona jej naruszenia. Warto jednak podkreślić, że każdy taki ewentualny przypadek podlega ocenie organów ścigania.
Ważna jest także kwestia dotycząca zachęcania do udziału w wyborach. Okazuje się, że tego rodzaju działanie nie stanowi złamania ciszy wyborczej. Trzeba jednak wiedzieć, że zachęcanie nie może zawierać elementów agitacji wyborczej.
Wybory prezydenckie 2025. Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki
W drugiej rundzie walki o fotel prezydencki zmierzą się Rafał Trzaskowski (kandydat KO) i Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS).
Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Zapoznaj się ze szczegółami głosowania w drugiej turze.
Najnowsze informacje o wynikach i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.
Programy wyborcze kandydatów: propozycje Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego.