Relacja zakończona
Wybory prezydenckie 2025. Debata kandydatów w Końskich [NA ŻYWO]
Kończymy relację na żywo.
Dziękuję za śledzenie, po więcej informacji zapraszamy na strony Interii Wydarzenia.
Marcin Gortat odpowiedział Krzysztofowi Stanowskiemu.
Politycy komentują debatę na platformie X.
Kluczowe momenty debaty
W Interii piszemy o kluczowych momentach debaty.

Polsat News
- Nie ma kandydatów pierwszego i drugiego sortu. Wszyscy jesteśmy równi, mamy wszyscy prawo ze sobą debatować. Tak, ruszyłem tę lawinę i cieszę się, że to zrobiłem - powiedział Szymon Hołownia.
- Zwierzchnik sił zbrojnych nie może być tchórzem, a tchórz drugi raz nie przyszedł na rynek w Końskich, a ja wszedlem do niego w cieplarniane warunki - Nawrocki.
- Wygrała prawda i odwaga! - mówi po debacie Nawrocki.
- Byliśmy umówieni na wspólną debatę 12 maja ze wszystkimi kandydatami. Sami widzieliście - kandydacie się wszyscy obudzili, zaczęli wywoływać mnie do tablicy - powiedział Trzaskowski.
- Widzieliście państwo, że to była równa debata - powiedział Trzaskowski po debacie.

Polsat News
Koniec debaty
Debata została zakończona.
Trzaskowski: Politycy powinni budować wspólnoty, polityka to nie ring. Nie pięść, tylko otwarta ręka.
Stanowski: Wy już rządzicie Polską. Jestem zdumiony, że tak łatwo o tytm zapominacie. Drodzy państwo, nie bądźcie niewolnikami sondaży. (...) Oddajcie swój głos, byle nie na mnie.
Senyszyn: Wiem, że chcecie prezydenta, który postawi do pionu i Tuska i Kaczyńskiego.
Nawrocki: Dziś w Polsce jest źle, czego ta debata jest dowodem. Polska się zwija, a nie rozwija.
Maciak: Całe zycie harowałem, płaciłem podatki, przechodziłem różne kontrole. Doświadczyłem naszych wszystkich problemów.
Jakubiak: Jestem chłopakiem z Mokotowa, mam swoje lata. Głosujcie w pierwszej rundzie za swoim sercem.
Hołownia: Cieszę się, że wbiłem się na tę debatę. Dość oglądania tego wiecznego sporu Karola i Pawlaka. Czy tak ma wyglądać kolejne pięć lat?
Biejat: 18 maja idźcie głosować za swoimi przekonaniami. Nie na mniejsze zło. Lewica w tym rządzie to załatwianie codziennych spraw.
Finał debaty - swobodne wypowiedzi
Trzaskowski: Pan marszałek już wykazał pański brak doświadczenia międzynarodowego. Jest pan w stanie skrytykować Jarosława Kaczyńskiego, PiS?
Nawrocki: Z moim doświadczeniem międzynarodowym jest bardzo dobrze. Jestem niezależny, bezpartyjny, jestem kandydatem obywatelskim.
Stanowski: Czy odczuwa pan dyskomfort związany ze skalą propagandy w Telewizji Polskiej w likwidacji?
Trzaskowski: Nie jestem rzecznikiem jakiejkolwiek telewizji. Wystarczy, że pan spojrzy, jak wygląda ta debata, a jak wyglądała ta debata w 2020 r., gdzie pytania były tendencyjne, gdzie zasady były nierówne.
Jakubiak pyta o mercosur.
Trzaskowski: Jestem przeciwnikiem umowy UE z mercosurem.
Biejat: Czy podpisałby pan likwidacje funduszu kościelnego i wyprowadzenie religii ze szkół?
Trzaskowski: Tak.
Senyszyn: Co zrobiłby pan jako prezydent, żeby mieszkanie było w większym stopniu prawem, a mniejszym towarem?
Stanowski: To palący problem w Polsce, mnie nie dotyczy, ale potrafię spojrzeć empatycznie. Niestety, wszystkie rozwiązania państwa powodowały, że ceny rosły, a zyski banków były większe.
Maciak: Kiedy wy politycy zaczniecie płacić podatki i przestaniecie okradać społeczeństwo?
Hołownia: Zarzuca mi pan oszustwo? Proszę to udowodnić. Płacę podatki w sposób skrupulatny.
Nawrocki: W mojej optyce jest pan radykalnie lewicowym politykiem. Kim pan właściwie jest?
Trzaskowski: To nie ja mam problem z podwojną tożsamością, tylko pan, czego dowiedziała się cała Polska.
Maciak: Czy jak się zmieni kurs na dobre stosunki z Rosją, pan z tych słów o wdeptywaniu Putina w ziemię się zapadnie pod ziemię?
Hołownia: Pan się martwi o dobre imię Putina, ja martwię się o dzieci zamordowane w Krzywym Rogu.
Senyszyn: W czasie kampanii opowiadałeś się jako zwolennik polskiego państwa. Czy będziesz popierał projekt ustawy dot. przywilejów finansowych Kościoła?
Hołownia: Czekam na ten projekt. Moje poglądy w tej sprawie są jasne, rozdział Kościoła od państwa.
Stanowski: Czy odczuwa pan dyskomfort, gdy w Warszawie mamy drzewa z Niemiec, tramwaje z Korei, itd., a potem musi pan jeździć po Polsce i pokazywać ogórki jako symbol naszego sukcesu gosp.? Czy to nie jest głupawe?
Trzaskowski: Mamy prawo zamówień publicznych, do przetargów wszyscy mogą przystąpić.
Biejat: Gdyby przez Sejm przeszłaby ustawa legalizująca aborcję do 12. tygodnia, czy podpisałby pan tę ustawę?
Hołownia: Nie, podpisałbym ją, gdyby była efektem referendum.
Biejat: Czy zawetowałby pan dopłaty do kredytów?
Trzaskowski: Jeżeli chodzi o ustawę, to zobaczyłbym, co jest w niej napisane.
Nawrocki: Byłem krytykiem Pawła Adamowicza, ale nigdy nie protestowałem, żeby miał w Gdańsku ulicę. W Warszawie nie ma ulicy Lecha Kaczyńskiego. Warto przeprosić.
Trzaskowski: Przy akcji dzielenia polskiego społ. nie ma niestety większości, żeby wprowadzać takie zmiany. Nie odmawiam Lechowi Kaczyńskiemu pewnych zasług.
Trzaskowski: Przy akcji dzielenia polskiego społ. nie ma niestety większości, żeby wprowadzać takie zmiany. Nie odmawiam Lechowi Kaczyńskiemu pewnych zasług.
Jakubiak: Czy prawdą jest, że pracujecie nad podatkiem katastralnym i kogo chcecie objać podatkiem katastralnym?
Biejat: Niestety w tej chwili nie trwają nad tym prace, a szkoda.
Biejat: Niestety w tej chwili nie trwają nad tym prace, a szkoda.
Hołownia: Jeśli będzie trzeba przeciwstawić się Tuskowi, będziesz miał siłę się przeciwstawić?
Trzaskowski: Oczywiście, że tak.
Trzaskowski: Oczywiście, że tak.
Kolejna runda pytań wzajemnych, temat jest dowolny.
Maciak: Powyżej ilu procent PKB wydatków na zbrojenia niszczy to państwo?
Stanowski: Nie ma tu Sławomira Mentzena, Brauna, Bartoszewicza, Wocha, nie ma tu kandydatów, bo żyjemy w państwie z dykty, debata została zorganizowana w sposób skandaliczny. Dzisiaj łamiemy wspólnie zasady demokracji. Jeżeli chodzi procent PKB, ja jestem za tym, żebyśmy dozbroili się znacząco, 5 proc. PKB to minimum.
Senyszyn: Jak to jest jeść konfitury, które daje władze, a jednocześnie rozmawiać z prezydentem, żeby zawetował ustawę, którą uchwaliła koalicja? Czy nie uczciwiej byłoby wyjść z koalicji?
Biejat: Lewica w tym rządzie jest potrzebna. To choćby renta wdowia, zmiana definicji zgwałcenia, to wsparcie dla rodziców wcześniaków. Tak, czasem, niektóre bitwy się przegrywa, ale staram się załatwić jak najwięcej.
Biejat: Lewica w tym rządzie jest potrzebna. To choćby renta wdowia, zmiana definicji zgwałcenia, to wsparcie dla rodziców wcześniaków. Tak, czasem, niektóre bitwy się przegrywa, ale staram się załatwić jak najwięcej.
Hołownia: Co by pan zrobił, żeby na niemieckich ulicach powstawały polskie sklepy?
Nawrocki do Trzaskowskiego: Czekałem na pana na rynku, pan stchórzył. Robi pan z siebie klauna, bo przyjechałem do pana, a pan doprowadził do tego, w czym dziś uczestniczymy.
Jakubiak: Co przyświecało panu w głowie, żeby zorganizować dziś debatę z wybranymi kandydatami?
Trzaskowski: Jasno powiedziałem, że jestem gotowy rozmawiać ze wszystkimi, mamy wyznaczoną datę 12 maja.
Trzaskowski: Trump traktuje dobrze tych, którzy są twardzi. Nie rozumiem, jak mógł się pan cieszyć, że nałożył cła.
Nawrocki: Mamy z jednej strony deficyt handlowy, a inne państwa nie, z drugiej strony za sprawą pana szefa wyhamowano duże inwestycje, jak Hitachi, Westinghouse.
Nawrocki: Jest pan wytworem laboratorium politycznego. Co mówi pan wyborcom, jeśl widzimy, że wzrosły ceny produktów spożywczych?
Trzaskowski: Pana pytania często zaczynają się niepoważnie. Jeśli mówimy o drożyźnie, wszyscy wiemy, od kiedy się ona zaczęła.
Stanowski: Co się stało z paną karierą polityczną, że pana poparcie tak spadło?
Hołownia: Nie mam wrażenia, że potrzebuję je odbudować. To co dzieje się w Sejmie to renesans polskiego parlamentaryzmu.
Kolejna runda pytań wzajemnych.
Trzaskowski: Nie zakazy, tylko edukacja. Trzeba edukować naszą młodzież.
Stanowski: Jest mi zupełnie wszystko jedno. Dziś stacje benzynowe są zwykłymi sklepami spożywczymi.
Jakubiak: Wydaje mi się, że nie chodzi tu o stacje benzynowe, ale o cenę alkoholu na półce. Są one dumpingowe w Polsce. Jesteśmy na etapie, kiedy producenci rozpijają naród.
Senyszyn: Zakaz sprzedaży na stacjach prawdopodobnie zaraz zostałby ominięty.
Hołownia: Jeżeli Sejm uchwaliłby taką ustawę o alkoholu, to bym ją podpisał. Przedstawiłbym także ustawę zakazującą smartfonów w podstawówkach.
Nawrocki: Nadużywanie alkoholu jest pewnym problemem w Polsce. Mam podejście wolnościowe w tej kwestii, choć profilaktyka jest tutaj także bardzo ważna.
Maciak: Oczywiście, że zakazałbym, gdybym miał takie moce.
Biejat: Tak. W Polsce czasem łatwiej jest kupić alkohol niż leki, zwłaszcza nocą.
Kolejne pytanie: Czy podpisalibyście ustawę zakazującą sprzedazy alkoholu na stacjach benzynowych?
Jakubiak: Oczywiście podpisałbym taką ustawę. Tych pieniędzy trzeba szukać, ale oczywiście w budżecie.
Biejat: Państwo powinno walczyć o dobro swoich obywateli, dlatego ja skupiam się przede wszystkim na tym.
- Polska wydaje 5 proc. PKB na ochronę zdrowia, na świecie standardem jest 10 proc.
Maciak: W Wielkiej Brytanii nakłady na służbę zdrowia to od 60 do 300 zł.
Hołownia: Oczywiście, że bym podpisał, bo nie po to walczyliśmy, żeby powstrzymać to złodziejstwo, którym był Polski Ład.
Stanowski: Obniżmy zdecydowanie dla najbogatszych te składki zdrowotne. Zostawmy tym, którzy zarabiają mniej. Dalej czekajmy na operacje po 5 lat, na badania po 3 lata, zapisujmy się z wyprzedzeniem o dekadę. Bawmy się tak dalej, to na pewno będziemy żyli dłużej. Chyba, że mamy żyć coraz krócej.
Nawrocki: Nie podpisałbym żadnej ustawy, która jeszcze osłabi polską służbę zdrowia.
Nawrocki: Zgadzam się z panią Senyszyn - powinniśmy dbać o polskich rolników.
- Tak źle w slużbie zdrowia, jak dzisiaj, jeszcze nie było.
Senyszyn: NIe możemy godzić się na taką niesprawiedliwość, kiedy przedsiębiorca zarabiający 50 tys. zł będzie przy systemie liniowym płacił niespełna 300 zł, a pracownik z takim samym wynagrodzeniem kilka tysięcy. Ten rząd jest anty Janosikiem.
Trzaskowski: Tak, rząd musi wywiązywać się z obietnic. System wprowadzony przez Morawieckiego wykańczał przedsiębiorców.
Kolejne pytanie: Czy podpisałby pan/pani ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców?
Stanowski: Wzruszyła mnie troska polskiej lewicy o naukę, bo lewica sprawuje nadzór nad polską nauką. Skończyło się dymisjami, aferą i zaoraniem instytutu sztucznej inteligencji. Powinniście państwo płacić jak największe podatki, waszymi pieniędzmi państwo się zaopiekuje, państwo będzie dbało o wszystko.
Nawrocki: Rekordowa dziura budżetowa, luka w ściągalności podatków, jesteśmy w takiej sytuacji za sprawą rządu Donalda Tuska, bo rząd urządza sobie igrzyska. Polakom żyje się coraz gorzej. Jedyną alternatywą nie jest zwiększanie podatków, jeżeli chce się zwiększać nakłady na obronność.
Trzaskowski: Mały konkurs: liczcie państwo, ile razy pan Nawrocki powie nazwisko Donalda Tuska.
- Wydatki na obronność zostały wyjęte z deficytu, płyną do nas pieniądze z KPO.
Maciak: Wcale nie potrzeba podnosić podatków, żeby zrobić przyszłym pokoleniom harakiri, można brać kredyty, w tym jesteście dobrzy.
Jakubiak: Państwo polskie ma dwie strony: przychody i rozchody. Jest jakaś moda, że mówi się o zwiększeniu przychodów. Jako prezydent nie podpiszę nigdy ustawy, która będzie podnosiła w Polsce podatki.
Senyszyn: Po 8 latach rządów PiS mamy 17 mln obywateli żyjących na granicy ubóstwa, trzeba się przede wszystkim zająć nimi.
Hołownia: Z tych 30 mld z KPO mnóstwo pieniędzy będzie przeznaczonych na badania i rozwój. Dzisiaj ludziom się żyje na tyle na krawędzi, że nie należy podnosić podatków.
Biejat: Potrzebujemy mądrzejszych wydatków na obronność, żeby przeznaczyć więcej na badania i rozwój. Absolutnie nic nie może stać na drodze, żeby budować państwo solidarne, sprawiedliwe. Powinniśmy skończyć z przywilejami dla najbogatszych.
Kolejne pytanie brzmi: Czy w sytuacji zagrożenia dopuszczają państwo podwyżkę podatków?
Biejat: Kiedy pan wstanie z kolan w relacjach z USA?
Nawrocki: Zamierzam prowadzić politykę opartą o polski interes. To nie są umizgi, tylko realna ocena tego, co się dzieje na arenie międzynarodowej.
Hołownia przez cały czas próbuje coś powiedzieć.
Hołownia: Jak nazywają się prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii?
Nawrocki: Pan chyba zapomniał, że nie jest już prowadzącym talent show w TVN-ie. Spokojnie, keep calm.
Maciak do Senyszyn: Co pani w ogóle tu robi? Powiela pani kandydaturę pani Biejat, jest pani kobietą, z Lewicy, tak samo, jak pani Biejat, jest pani promotorką militaryzmu.
Senyszyn: Nie wiem, dlaczego pana tak dziwi kilkoro kandydatów po lewej stronie, skoro po prawej jest ich więcej. Kandyduję, żebym miała na kogo głosować, bo żaden z kandydatów mi się nie podoba.
Jakubiak: Jak pan się czuje z tym, że robi pan wszystko, a prezydentem Warszawy pan nie chce być?
Trzaskowski: Mogłby pan odwiedzić Warszawę, zobaczyć, jak się zmieniła.
Nawrocki: Jakie zobowiązania podejmował pan wobec państwa niemieckiego za środki finansowe od Niemiec?
Trzaskowski: Nie rozumiem, jak można cały czas bać się tylko i wyłącznie Niemców. Oczywiście, że Niemców trzeba piętnować za błędy i ich dociskać. Pan opowiada w tym momencie o jakichś fobiach, współpracy z fundacją Adenauera, z którą wszyscy prawicowi politycy w latach 90. współpracowali.
Senyszyn: Czy pana wizyta w Watykanie to będzie tylko pielgrzymka za państwowe pieniądze, czy zaapeluje pan do papieża, żeby doprowadził do pionu polskich biskupów, żeby zaczęli wypłacać odszkodowania ofiarom księży pedofili?
Nawrocki: Nie będę wchodził w pani osobiste fobie, ale odwiedzę grób największego Polaka, św. Jana Pawła II.
Pytanie miała zadać Joanna Senyszyn, jednak nie zareagowała na prośbę prowadzącego. Dopiero po chwili rozpoczęla wypowiedź.
Stanowski: Czy potrafi wskazać jeden dzień, kiedy doszło do wojny hybrydowej, a nie trzeba już było pomagać uchodźcom?
Trzaskowski: Mówi pan nieprawdę, w 2016 r. walczyliśmy, żeby Unia zaczęła bronić swojej granicy. Dzisiaj nie mamy do czynienia z normalną presją migracyjną, tylko z wojną hybrydową, próbą destabilizacji UE.
Trzaskowski: Czego boicie się w UE?
Nawrocki: Niczego się nie boję w UE. Nie podobają mi się wszystkie próby centralizcji wielu sektorów życia polskiego.
Kolejna runda pytań wzajemnych.
Nawrocki: Najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa jest NATO i sojusz z USA. Jestem też zwolennikiem Polski w UE, ale jestem przeciwnikiem wszelkich reform centralizacyjnych.
Maciak: Radzę promować hasło "make business, not war". Musimy być lubiani i zapraszani. To jest najlepsza gwarancja bezpieczeństwa.
Senyszyn: UE musi stworzyć w NATO flankę europejską, dlatego potrzebna jest silna armia polska, zawodowa, ale także silna armia NATO-wska, ale unijna.
Trzaskowski: Należy budować jak najlepsze relacje z USA. Mamy tu dobre karty. Najlepsze relacje z USA i z UE są ze sobą powiązane.
Stanowski: Wybierajmy ludzi, którzy nie gaszą pożarów, tylko potrafią przewidzieć, co zrobić, by nie wybuchły.
Jakubiak: Do tej pory nie ma fabryki K2, a przecież miała być. Żaden z kandydatów nie wymienił jako celu podróży do Berlina. Berlin ma dużo do przemyślenia w tej kwestii. Polska silna to Polska silna swoją siłą.
Hołownia: Polska silna w wielostronnych sojuszach.
Biejat: Musimy mieć świadomość, że USA nie są już naszym przyjacielem. Dziś bezpieczeństwo Polski leży w Europie.
Kolejne pytanie dotyczy tego, co powinno być dziś strategicznym celem polskiej polityki zagranicznej?
Biejat odebrała od Trzaskowskiego tęczową flagę. - Ja się jej nie wstydzę, chętnie ją od pana przejmę - powiedziała.
Biejat wskazała na Wilno.
Maciak: Jeżeli mam być prezydentem, to będę musiał używać narzędzi do zapewniania nam bezpieczeństwa ekonomicznego i faktycznego. Na razie nie pojadę nigdzie, zobaczymy, kto pierwszy przyjedzie do Polski.
Hołownia: Najpierw powinniśmy odwiedzić sąsiadów, potem Bruksela i Waszyngton.
Pan Karol Nawrocki mówił, że chce sfinansować wiele obietnic z reparacji od Niemiec. Ciekawe jak to załatwi, skoro jako szef IPN nic nie uzyskał.
Jakubiak wskazał na Stany Zjednoczone.
Nawrocki: Najpierw Waszyngton, z międzylądowaniem w Watykanie. Jako prezes IPN rozpocząłem od wizyty w Watykanie. Będzie to i symboliczne i ważne.
Senyszyn: Bruksela, bo UE to najlepsza rzecz, jaka spotkała Polaków w historii.
Stanowski: Pierwsza będzie stolica Malediwów, ten kraj idzie pod wodę, trzeba się spieszyć.
Trzaskowski: Na trasie powinna znaleźć się kwatera główna NATO, Paryż i Waszyngton.
Kolejne pytanie: Jaką stolicę prezydent Polski powinien odwiedzić jako pierwszy i który przywódca powinien być zaproszony jako pierwszy?
Trzaskowski: Nikomu nie odmówię prawa do biało-czerwonej flagi. Macie jakąś absolutną obsesję na punkcie gejów.
Stanowski: Myślałem, że będę najbardziej niepoważnym kandydatem w tym gronie, ale im dłużej trwa ta kampania, tym bardziej zaczynam w siebie wątpić.
Stanowski: Doceniam to, jak komiczna robi się ta kampania na wielu poziomach. Nie mam jakichkolwiek kompetencji do piastowania tego stanowiska. Znam Marcina Gortata i pozdrawiam go serdecznie.
Senyszyn: Przez pięć lat byłam w Parlamencie Europejskim. Jestem chyba jedną z najbardziej doświadczonych życiowo i politycznie osobą wśród kandydatów.
Karol Nawrocki postawił na pulpicie polską flagę, Trzaskowiemu dał tęczową flagę
- Przez 7 lat prowadziłem politykę pamięci państwa polskiego jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i szef IPN, mam kontakty na całym świecie. Powiem coś, co jest bardzo ważne. Zawsze z tą piękną biało-czerwoną flagą.
Jakubiak: Prezydent RP powinien własną politykę prowadzić. Nie znajomości, nie koleżeństwa, tylko determinacja prezydenta są ważne. Prezydent musi kreować politykę, a nie klepać się po plecach.
Maciak: My, ludzie dobrej woli porozumiewamy się na całym świecie bez słów.
- Znajomość języka to chyba tylko po to, żeby coś za kulisami uzgodnić. Zdawałem język angielski, rozumiem ten język, nie odważę się płynnie dyskutować, to samo język rosyjski.
Hołownia: Stworzyłem format białostocki, który spotyka się regularnie co kilka miesięcy. Jestem na "ty" z przewodniczącymi wszystkich parlamentów w Europie, może poza Węgrem.
Biejat: Mówię płynnie po angielsku i hiszpańsku, jestem w bliskim kontakcie z komisarzami europejskimi, europarlamentarzystami. Jestem także w stałym kontakcie z przedstawicielami amerykańskiej administracji.
Kolejny temat to polityka zagraniczna. Pytanie brzmi: Jakie mają państwo kontakty, doświadczenie w tym zakresie?
Biejat: Dlaczego pana partia poparła szkodliwy projekt obniżki składki zdrowotnej?
Trzaskowski: Polski rząd wykończył polskich przedsiębiorców. Rząd i KO obiecał, że obniży tę składkę i dobrze, że tak się dzieje. Minister finansów powiedział, że pieniądze na ochronę zdrowia zostaną w systemie.
Hołownia: Ile okrętów polska marynarka wojenna w ramach programu "Orka" powinna uzyskać i ile dronów w ramach programu "Tarantula"?
Nawrocki: Jestem kandydatem, który cieszy się poparciem PiS, ale jestem kandydatem bezpartyjnym. Proszę nie szukać tutaj trzeciej drogi. Polska powinna rozwijać marynarkę wojenną oraz drony. Ja mówię o pewnym stałym kierunku.
Jakubiak: Kto będzie spłacał brane przez was z Unii kredyty?
Trzaskowski: Powinniśmy cieszyć się z tego, że UE mówi naszym językiem. Mówi o tym, że Tarcza Wschód ma być projektem europejskim. Jeżeli będą unijne pieniądze z bardzo tanich kredytów, będą płynęły na wzmacnianie naszego przemysłu obronnego.
Nawrocki do Trzaskowskiego: Putin mnie ściga. Obaliłem 43 pomniki sowieckie. Proszę się nie wygłupiać. Kiedy zamkniemy granicę z Niemcami w związku z pryszczycą, migrantami?
Trzaskowski: Powtarza pan słowa ruskiej propagandy. To postawa, która zasługuje na krytykę nas wszystkich. Uważam, że powinny pojawić się kontrole na granicy zachodniej.
Biejat: Lewica, którą reprezentuje to Lewica patriotyczna. Dziś jeśli chcemy pokoju, musimy przygotować się na wojnę.
Maciak do Biejat: Czy zdaje sobie pani sprawę z tego, od czego w ogóle wzięła się Lewica i że zawsze była przeciw militaryzacji i wojnom?
Trzaskowski: Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo. Musimy wydawać 5 proc. na bezp. 50 proc. wszystkich wydatków inwestycyjnych ma być inwestowane w polski przemysł obronny, dzięki czemu powstaną miejsca pracy.
Senyszyn do Trzaskowskiego: Czy ma pan świadomość, że wydawanie 5 proc. PKB na obronność oznacza zadłużenie także naszych wnuków i pogorszy to życie Polek i Polaków?
Maciak: Być może z poziomu pana ilość subskrypcji pan nie zauważa. Opowiada pan światu, Polakom o świecie, a nie wiem pan kim ja jestem?
Stanowski do Maciaka: Kim pan jest?
Nawrocki: Europa znajduje się dziś w gigantycznym kryzysie, za co odpowiada też pan szef Tusk. Jako prezydent nie będę niczyim kamerdynerem. Negocjacie dot. wojny powinny mieć oczywiście polski komponent
Trzaskowski zapytał Nawrockiego o wojnę w Ukrainie
Czas na pytania między kandydatami
Stanowski: Otaczają mnie osoby, które reprezentują różne frakcje, odpowiedzialne za to, że jesteśmy w stanie generować kłótnie, a nie prąd. Pytać ich, jak naprawić problem z prądem to jak pytać alkoholika, jak być trzeźwym.
Trzaskowski: To rząd PiS doprowadził do tego, że mamy najwyższe ceny energii w Europie.
Senyszyn: Potrzebny jest miks energetyczny. Polacy nie mogą być zagrożeni, że energia elektryczna będzie za droga i będą musieli siedzieć przy świeczkach
Nawrocki: Będę bronił polskiego węgla. Należy go fedrować, wydobywać i rozwijać RP
Maciak: Jestem fanem odnawialnych źródeł energii, ale bajki o tym, że czekaja nas wielkie inwestycje w OZE słyszę od lat.
- Dziś potrzebna nam jest reanimacja w postaci zakupu energii dla polskiego przemysłu.
Jakubiak: Powinniśmy wrócić do węgla, zapomnieć o szaleństwach wiatrakowych, to fanaberia.
Hołownia: Musimy odsunąć ETS2 w czasie, nie ma ku temu wątpliwości. Przed nami wielkie wyzwania. Cieszę się, że zakończył się okres 11 lat, kiedy z winy PO i PiS zatrzymano energię atomową.
Biejat: Podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego muszą być odnawialne źródła energii, energia jądrowa. W ciągu trzech lat konfliktu UE wydała więcej pieniędzy na kupowanie paliw kopalnych od Rosji, zamiast na wsparcie Ukrainy. Musimy uwolnić wydatki na energetykę.
Stabilność energetyczna - to kolejny temat
Biejat: Polska musi być bezpieczna, musi kontrolować, kto do nas przyjeżdża. Prawda jest taka, że migranci już tu są. Naszą odpowiedzialnością jest nie wzbudzać panikę moralną, ale zadbać o to, żeby ci ludzie byli sprawdzeni.
Hołownia: Jeżeli wybierzemy kogoś z kandydatów duopolu, będą zajmować się sobą, a problemy pozostaną. Polska granica musi być szczelna i strzeżona.
Jakubiak: To zjawisko bardzo niebezpieczne. Granica zachodnia, tak napierana przez naszych przyjaciół niemieckich. Policja niemiecka przekazała, że przekazała do Polski 10 tys. nielegalnych migrantów. Z drugiej strony mamy presję z Białorusi.
Maciak: Poraża mnie hipokryzja tych głównych partii w Polsce. Zjawisko migracji jest wystymulowane przez wielki kapitał. Ci ludzie są po prostu potrzebni do pracy w zakładach. Zjawisko migracji jest ponad właściwościami polskich polityków.
Nawrocki: Rząd Polski abdykował z tego, żeby zajmować się zachodnią granicą. Będę dążył do jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego.
Stanowski: Widzę, że dzisiaj się wylosowała się ta wersja Rafała Trzaskowskiego, która jest przeciwko wpuszczaniu migrantów. Jeszcze niedawno płot na granicy był zły, teraz jest dobry.
Senyszyn: Polska ma granice UE, powinniśmy działać wspólnie w ramach UE
Trzaskowski: Mamy na wschodniej granicy wojnę hybrydową, dlatego musimy mieć najbezpieczniejszą granicę.
- Tamten rząd wpuścił setki tysięcy migrantów, przygotował politykę dla uchodźców, która była dziurawa. My to dzisiaj naprawiamy.
Drugie pytanie dotyczy przyjmowania migrantów.
Stanowski: Służba nie powinna być obowiązkowa. Dziwię się, że tak wszyscy przeszliśmy do porządku dziennego nad tym, co się wydarzyło, musieliśmy tu dzisiaj wtargnąć. Nie ma tu wszystkich kandydatów, nie tak to powinno wyglądać, że TVP w likwidacji produkuje event jednego z kandydatów na prezydenta
Trzaskowski: Jestem przeciwnikiem poboru do wojska
Trzaskowski do Nawrockiego: Pan wezwał mnie na debatę, bał się pan stanąć jeden na jeden, ubolewam, trudno
Senyszyn: Wojny z Rosją nie będzie, bo Rosja nie ma w tym interesu
Nawrocki: Służba wojskowa powinna odnosić się do dobrowolności. Ustawa o obronie ojczyzny daje taką możliwość w czasie wojennym.
- Mój główny kontrkandydat Rafał Trzaskowski nie miał odwagi stawić się na debacie, wyłączono dwie konserwatywne telewizje z relacjonowania debaty. Jestem tu z szacunków do widzów, ale największym zagrożeniem jest to, że tchórze będzie zwierzchnikiem sił zbrojnych.
Maciak: Nie chcę popierać żadnej formy militaryzacji, bo to jest przyczyna wszelkich wojen. Jeżeli ktoś jest słaby w dyplomacji, to zbrojenia nie pomogą. "Nie" militaryzacji, to obciąża budżet.
Jakubiak: Wojnę wygrywają rezerwiści. W Polsce nie mamy jednak rezerwistów. 3-6 miesięczna służba wojskowa powinna być obowiązkowa.
Jakubiak: Jestem zwolennikiem obowiązkowej służby
Hołownia: Podstawowym zadaniem polskiej armii jest uzyskanie zdolności do neutralizacji zagrożenia, zanim sięgnie terytorium RP.
Hołownia: Jako prezydent będę dbał o to, żeby 50 proc. nakładów na zbrojenia wykorzystywanych było w polskim przemyśle
Hołownia: Dziś kluczem jest dla nas to, żeby jak najwięcej z nas przeszło szkolenia dobrowolne. Żebyśmy nauczyli się pierwszej pomocy, zarządzania sytuacją kryzysową
Biejat: Powinniśmy stawiać na obronę cywilną.
- Mieszkańcy czekają na szkolenia, nie te ze strzelania, ale te z zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Lewica już w poprzednim roku przygotowała ustawę w tej sprawie.
Biejat: Jestem przeciwna obowiązkowej zasadnicznej służbie wojskowej
Pytanie 1: W razie potrzeby wzmocnienia sił zbrojnych poparłaby pani/pan wprowadzenie obowiązkowej zasadnicznej służby wojskowej?
Bezpieczeństwo, polityka zagraniczna i gospodarka - to tematy pytań
W debacie udział biorą Magdalena Biejat, Szymon Hołownia, Maciej Maciak, Joanna Senyszyn, Karol Nawrocki, Krzysztof Stanowski i Rafał Trzaskowski
Początek debaty w Końskich
Rozpoczyna się debata
Kandydaci zbierają się w studiu

Polsat News
Marek Jakubiak ostatecznie dostał się na debatę
Marek Jakubiak: Ma być kampania, ma być debata, nie wpuszczają kandydata.

Polsat News
Marek Jakubiak nie został wpuszczony do hali. - Nie byłem zaproszony, ale jako kandydat mam prawo tu być
Do hali dotarł Marek Jakubiak: Ja się tu wpraszam
Oglądaj relację LIVE na stronie głównej Interii.

Polsat News
Przepychanki przed debatą

Polsat News
Na debatę próbują dostać się pracownicy TV Republika
Przepychanka w wejściu do hali
Do hali sportowej przyjechał Karol Nawrocki
W hali sportowej pojawiają się kolejni kandydaci.
Minuty do debaty

Polsat News
- Tu wciąż nie ma Rafała Trzaskowskiego. Już drugi raz stchórzył w Końskich. Widzimy, że dziś świat znajduje się na geopolitycznym zakręcie, a Polska w ogromnym chaosie - mówił Nawrocki na rynku w Końskich.
Za chwilę debata TVP, Polsat News i TVN
Stanowski: Nie bądźcie niewolnikami sondaży, nie dajcie się manipulować, myślcie samodzielnie. Jak już zaczniecie, to głosujcie na kogo chcecie, byle nie na mnie.
Senyszyn: Jeśli chcecie mieć prezydenta, który nikomu się nie kłania - głosujcie na mnie, nie macie wyjścia.
Jakubiak: W pierwszej turze głosujemy rozumem i sercem. A w drugiej turze głosujemy patriotyzmem, czy chcemy Polski, czy nie.
Jakubiak: Zadecydujemy, czy będziemy mieć polskiego złotego czy euro. 18 maja walczymy o Polskę, to nie są żarty.
Hołownia: Gwarantuję wam bezpieczną Polskę, w której nie będzie wojny
Hołownia: Dzieli nas wiele, ale łączy jedno: wy i ja jesteśmy polskimi patriotami.
Czas na swobodne wypowiedzi
- Wiemy, że pod presją naszej debaty Rafał Trzaskowski zdecydował się zaprosić wszystkich kandydatów na swoją debatę - mówi prowadząca.
Stanowski: Chaos w wymiarze sprawiedliwości to seria złych decyzji rządów. Zaczęło się od PO, potem poszedł PiS. Mamy chaos, neosędziów. Są neosędziami, tylko gdy mamy wyrok niekorzystny dla władzy.
Jakubiak: Od kiedy po kilkugodzinnym przesłuchaniu młody człowiek popełnia samobójstwo. Od kiedy pani Barbara umiera po paru dniach na skutek przesłuchania. Dziś tak. Władza brutalna zbiera żniwa.
Jakubiak: Nikt nie przypuszczał, że możemy dożyć czasów, że mamy brutalną władzę, która nie bierze pod uwagę empatii.
Senyszyn: Niektórzy prokuratorzy pozbawiani są nielegalnie zajmowanych stanowisk. Sądy są oczyszczane z sędziów, którzy za rządów "kaczyzmu" sprzeniewierzyli się niezawisłości sędziowskiej.
Senyszyn: Polski wymiar sprawiedliwości został upartyjniony przez ministra Ziobrę. Teraz powoli, zbyt powoli następuje odpolitycznianie.
Nawrocki: Polska jest w głębokim chaosie, art. 7 o praworządności jest regularnie łamany, mamy zamach na Dom Wolnego Słowa i telewizję wPolsce24.
Nawrocki: Żyjemy w Polsce terroru Donalda Tuska.
Hołownia: Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, niezależność sądownictwa zniszczyli Zbigniew Ziobro i Andrzej Duda. Naprawa będzie trwała długo. Ale mam pytanie też do naszego rządu. Kiedy zobaczymy ustawę o SN, o prokuraturze?
Kolejne pytanie brzmi: Nielegalne przejęcia telewizji publicznej, prokuratury. Polska zaczyna przypominać Białoruś. Jak to zmienić?
Stanowski: Za poprzednich rządów dokonywano wyciniki lasów, teraz Lasy Państwowe dokonują "higieny". To, co kiedyś było dla mediów złe, teraz jest dobre. Z tymi lasami nie jest też dobrze, skoro w Warszawie trzeba sadzić drzewa z Niemiec. Kupujmy drzewa z Niemiec - to mój program
Stanowski: Dwa razy kupiłem już ziemię od L.P., więc nieswojo się czuję ze stwierdzeniem, że nie powinno się prywatyzować lasów. Dążyłbym do tego, żeby majątek narodowy sprzedawać, ale nie oddawać za darmo. To już będzie zmiana
Jakubiak: L.P. do tej pory była jedną z najlepiej działających spółek w Polsce. Lasy sadzono, Polska na tym korzystała. Niestety za te lasy wzięła się Polska 2050
Prowadząca apeluje o ciszę
Senyszyn: Jestem wzruszona tymi oklaskami na początku każdej mojej wypowiedzi. Lasy Państwowe muszą pozostać państwowe.
Senyszyn: Jestem wzruszona tymi oklaskami na początku każdej mojej wypowiedzi. Lasy Państwowe muszą pozostać państwowe.
- Skarb Państwa jest największym posiadaczem ziem. Drugim jest Kościół katolicki. Może trzeba się zastanowić, czy nie warto dokonać sekularyzacji.
Nawrocki: Zagwarantuję zakaz wykupu polskiej ziemi przez zagraniczny kapitał. Przyszli ekoterroryści z Europy i Ministerstwa Klimatu i polskie lasy upadają.
Hołownia: Lasy państwowe muszą pozostać polskie, kapitałowi zagranicznemu trzeba postawić tamę, tak jak wykupywaniu całych osiedli przez zagraniczny kapitał
Kolejne pytanie: Czy kapitał zagraniczny powinien mieć prawo do zakupu polskiej ziemi i czy można sprywatyzować lasy państwowe?
Jakubiak: Potrzebujemy własnej armii. Z każdej strony może przyjść zagrożenie, z zachodniej i wschodniej.
Stanowski: Europejska armia z jednej strony by się przydała, ale z drugiej strony słuchałem marszałka Hołowni, jak mówił, że nie będzie wojny. W takim razie może w ogóle wojny nie będzie, rozwiążmy tę armię całkowicie?
Senyszyn: Powinniśmy mieć europejską armię
Senyszyn: Polska powinna mieć silną, zawodową, nowoczesną armię. Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy rozwijać europejskiej flanki NATO, zwłaszcza, gdy USA rządzi nieprzewidywalny Trump. Zachwycajcie się państwo Trumpem, a za chwilę poczujecie w kieszeniach skutki jego rządów
Hołownia: Alternatywy dla NATO nie ma. Czy jednak trzeba tworzyć zdolności w ramach Europy? Tak.
- Kontrola nad polską armią pozostanie na zawsze w polskich rękach.
- Frakcja kandydatów z wykształceniem średnim pogoni kandydatów z wykształceniem wyższym!
Nawrocki: Na czele KE stoi Ursula von der Leyen, która przyczyniła się do zwijania Bundeswehry. Dlatego będę sprzeciwiać się oddawaniu polskiej obronność Europie
Nawrocki: Dbanie o Sojusz Północnoatlantycki i relacje z USA jest dla Polski najważniejsze
Kolejne pytanie: Czy Polska powinna poprzeć plany budowy europejskiej armii?
Jakubiak: Musimy zacząć rządzić, a nie grać w ping ponga. Od 1990 r. oddano większość handlu w ręce zachodnie.
Stanowski: Nie zrobię nic, ponieważ żaden z kandydatów nie może nic zrobić. Mogę powiedzieć, co macie zrobić, żeby zarobić. Na początek proponuję, żebyście założyli bank
- Mówiąc poważnie, marzy mi się Polska, w której kandydat na prezydenta jeżdżąc po Polsce nie musi pokazywać ogórków i wafli, tylko coś poważniejszego.
Trzaskowski: Debatę trzeba rozszerzyć
"Z szacunku dla wszystkich kandydatów, kandydatek i ich wyborców. Dziś o 20:00, w Końskich. Do zobaczenia!" - napisał Rafał Trzaskowski. - Trzeba debatę rozszerzyć - powiedział na nagraniu.
Senyszyn: Jeżeli chcemy rozwijać naszą gospodarkę, potrzebne są inwestycje. Ale potrzeba też zadbania o przedsiębiorców, oczywiście tych najmniejszych.
Hołownia: Odpowiedź na wyzwania ekonomiczne to inwestycje. Gwarantuję, że jak zostanę prezydentem, 50 proc. funduszu na zbrojenia zostanie w Polsce. Druga rzecz - tania energia, trzecia - odwrócenie Polskiego Ładu, który wprowadził PiS.
Nawrocki: Jesteśmy w pułapce średniego rozwoju, likwiduje się nasze marzenia i plany, jak CPK.
Nawrocki: Rząd Donalda Tuska chce dać Polakom igrzyska, a nie chce dać Polakom chleba. Ceny energii sprawiają, że upadają przedsiębiorstwa.
Trzecie pytanie dot. gospodarki i poziomu życia Polaków
Jakubiak: Polska węglem stoi. Starczy nam węgla na 900 lat. Komu to przeszkadza?
Jakubiak: Mamy plany budowy reaktorów atomowych, tylko tyle, że zostały one wstrzymane.
Hołownia: Musimy zadbać o to, żeby to Niemcy kupowali w Dino, a nie Niemcy w Rossmanie. Musimy stawiać na polski wiatr, słońce, energię jądrową. Mam nadzieję, że powstanie siłownia w Lubiatowie. Tani prąd w ciągu kilku lat w każdym polskim domu.
Hołownia: Potrzebujemy polskiego modelu transformacji energetycznej. Nie niemieckiego czy francuskiego
Hołownia: Cieszę się, że u wszystkich nastąpiło to nawrócenie na atom
Senyszyn: Transformacja energetyczna to musi być miks wszystkiego. Trochę zdziwił mnie kandydat Stanowski, że potrzebuje 6 miesięcy na wybudowanie elektrowni atomowych. Myślę, że 100 dni to odpowiedni termin. Nie lękajcie się!
Nawrocki: Stawianie wiatraków i odnawialnych źródeł energii jest możliwe tylko tam, gdzie jest to społecznie akceptowalne. Droga na atom, a węgiel fedrować, wydobywać.
Nawrocki: będę wspierał wszystkie wysiłki, które sprawiają, że Polska będzie miała swoje elektrownie atomowe
Stanowski: W pierwszej kolejności obniżę ceny prądu o 60 proc. Zbuduję 6 elektrowni atomowych do końca roku
Drugie pytanie: który model transformacji energetycznej będzie pan/pani wspierać?
Jakubiak: Mówię "nie" paktowi migracyjnemu. Pani Senyszyn ma rację: ktoś ma w tym interes
Senyszyn: To nie znaczy, że pakt ma wyglądać tak jak ten, który się nam proponuje
Senyszyn: Pakt migracyjny jest potrzebny, bo tylko pakt zapewni porządek
Senyszyn: Wiedziałam, że na mnie liczycie i was nie zawiodłam, bo nigdy nikogo nie zawodzę
- Apeluję do państwa, wiem, że są emocje społeczne, ale proszę o umożliwienie każdemu wypowiedzi - powiedziała prowadząca.
Podczas mowy Hołowni słychać było krzyki i gwizdy.
Na scenie pojawiła się Joanna Senyszyn.
Nawrocki również jest przeciwny paktowi migracyjnemu.
Stanowski: Jestem przeciwko paktowi migracyjnemu.
Stanowski: Nie przyjechałem dla debaty, tylko zobaczyć, czy to jest prawda, że telewizja publiczna produkuje sygnał dla jednego z kandydatów.
Hołownia: Jestem przeciwko implementacji ustaleń paktu migracyjnego.
Nawrocki: Cały ten cyrk z debatami, który przyniósł nam główny organizator Trzaskowski pokazuje, że Polska jest dziś państwem demokracji warczącej.
Pierwsze pytanie: Czy Polska powinna realizowac pakt migracyjny?
Tłum krzyczy: Gdzie jest Rafał?
Karol Nawrocki będzie odpowiadał na pytania 3 i 4 pierwszy. Następnie: Szymon Hołownia, Krzysztof Stanowski, Marek Jakubiak.
Jako pierwszy na dwa pierwsze pytania odpowiadać będzie Stanowski. Następnie: Nawrocki, Hołownia, Jakubiak.
Na scenę weszli Szymon Hołownia, Marek Jakubiak i Krzysztof Stanowski.
Na scenie pojawił się Karol Nawrocki.
W debacie TV Republika padnie 6 pytań.
Debatę prowadzą przedstawiciele TV Republika, TV Trwam i telewizji wPolsce24.
Rozpoczęła się debata TV Republika
Na rynku w Końskich rozpoczęła się debata TV Republika
Sławomir Mentzen odpisał w serwisie X Rafałowi Trzaskowskiemu: "Wy jesteście poważni? O 18:20 zaprasza Pan na debatę o 20? Mam się tam teleportować?"
Zandberg nie jedzie do Końskich, mówi o złożeniu zawiadomienia
- Jeżeli prawdą są informacje, które podały dzisiaj media, czyli informacje o tym, że tę ustawkę finansują wspólnie sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego i TVP w likwidacji, to oznacza bezczelne złamanie prawa o finansowaniu kampanii wyborczej. Jeśli to jest prawdą, to oczywiście mój komitet wyboczy złoży w tej sprawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez TVP w likwidacji i sztab Rafała Trzaskowskiego - powiedział Adrian Zandberg
Rafał Trzaskowski ratuje spadające sondaże Karola Nawrockiego i stąd zaproszenie na debatę w Końskich. Kandydat KO nie chciałby bowiem spotkać się w II turze ze Sławomirem Mentzenem. W nowym odcinku podcastu "Polityczny WF" Marcin Fijołek oraz Łukasz Szpyrka prognozują też los Szymona Hołowni, gdyby w wyborach zdobył tylko parę procent głosów. Więcej na Interii.

East News
"W drodze na ratunek Trzaskowskiemu! Bo byłoby żenujące, gdyby debatował sam że sobą albo tylko w ramach koalicyjnego towarzystwa wzajemnej adoracji" - napisała Joanna Senyszyn.
Debata w Końskich. Hołownia: Czekamy na odpowiedź sztabu Trzaskowskiego
"Prosiłem dziś sztab o kontakt z zespołem Rafała Trzaskowskiego w celu uzgodnienia zasad udziału w debacie. Mimo wielu prób szefa mojego sztabu (ostatnia po 14:00) wciąż czekamy na jakąkolwiek odpowiedź" - napisał Szymon Hołownia.
Krzysztof Stanowski jest trzynastym kandydatem na prezydenta RP. W piątek Interia potwierdziła, że PKW zakończyła weryfikację podpisów na listach poparcia dostarczonych przez dziennikarza - piszemy w Interii.

Reporter
Po 1 proc. głosów uzyskaliby Marek Jakubiak i Krzysztof Stanowski, na wynik poniżej 0,5 proc. mogliby liczyć: Artur Bartoszewicz, Joanna Senyszyn.
0 proc. respondentów zadeklarowało chęć głosowania za kandydaturą Marka Wocha, 1 proc. wskazało innego kandydata. 7 proc. badanych odpowiedziało, że nie wie, na kogo oddałoby swój głos.
0 proc. respondentów zadeklarowało chęć głosowania za kandydaturą Marka Wocha, 1 proc. wskazało innego kandydata. 7 proc. badanych odpowiedziało, że nie wie, na kogo oddałoby swój głos.
Rafał Trzaskowski uzyskałby 33 proc. poparcia, Karol Nawrocki - 25 proc., Sławomir Mentzen - 17 proc. - wynika z sondażu CBOS. Jak wynika z badania, frekwencja wyniosłaby 74 proc.
Na Adriana Zandberga chce zagłosować 5 proc. ankietowanych. Szymona Hołownię poparłoby 4 proc. ankietowanych, na Grzegorza Brauna chce głosować 3 proc. respondentów, a Magdalenę Biejat poparłoby 2 proc. badanych.
Na Adriana Zandberga chce zagłosować 5 proc. ankietowanych. Szymona Hołownię poparłoby 4 proc. ankietowanych, na Grzegorza Brauna chce głosować 3 proc. respondentów, a Magdalenę Biejat poparłoby 2 proc. badanych.
"Nawiązując do słów Pana Krzysztofa Obratańskiego, burmistrza Końskich, informujemy, że Telewizja Polska nie jest najemcą hali sportowej w Końskich.
Telewizja Polska nie finansuje dzisiejszej debaty w Końskich. Telewizja Polska nie jest organizatorem dzisiejszego wydarzenia" - czytamy w oświadczeniu Telewizji Polskiej.
Którzy kandydaci jadą do Końskich? Piszemy na stronach Interii.

Polsat News
"Poważny kandydat musi poważnie traktować swoich wyborów. Dlatego jesteś dziś na zaplanowanych spotkaniach z wyborcami. Organizowanie debaty, na którą nie zaprasza się kandydatów, a następnie oczekiwanie, że się tam pojawią jest żałosne.
Widzimy się na debacie w Republice w poniedziałek!" - napisał Sławomir Mentzen.
Widzimy się na debacie w Republice w poniedziałek!" - napisał Sławomir Mentzen.
"Wydarzenie, o którym wspomniał pan w piśmie, nie stanowi debaty w art. 120 par. 1 Kodeksu wyborczego. Telewizja Polska nie jest jego inicjatorem ani gospodarzem, a także nie ma żadnego wpływu na liczbę jego uczestników. Jednocześnie warto podkreślić, że telewizyjna transmisja debaty jest nie tylko prawnie dozwolona, ale wręcz konieczna oraz zgodna z misją publicznego nadawcy" - napisał dyrektor generalny TVP w likwidacji Tomasz Sygut, odpowiadając Hołowni.
Hołownia: Kuriozalna odpowiedź TVP
"Kuriozalna odpowiedź TVP. Jeśli nie Telewizja Publiczna, to kto jest organizatorem tej debaty? Sztab Rafała Trzaskowskiego?" - pyta Szymon Hołownia. Do wpisu dołączył pismo z TVP wyjaśniające rolę nadawcy w organizacji debaty
"Nie ma mojej zgody na to, by publiczna telewizja zakłócała demokratyczne wybory. Żądam dostępu na równi z innymi kandydatami. Końskie, do zobaczenia!" - napisał kandydat na prezydenta Krzysztof Stanowski.
Adrian Zandberg: Koleżanki i koledzy z Nowej Lewicy postanowili zaangażować się w rząd, który realizuje politykę kompletnie sprzeczną z programem, z którym szliśmy do wyborów. Obiecywaliśmy krótsze kolejki do lekarza. Rząd Tuska właśnie wydłuża kolejki do lekarza. Obiecywaliśmy łatwiejszy dostęp do programów lekowych, rząd Tuska to utrudnia. Obiecywaliśmy koniec głodzenia publicznej służby zdrowia, a jest głodzenie służby zdrowia do kwadratu.
Adrian Zandberg: W poniedziałek jest organizowana debata na cywilizowanych zasadach w Telewizji Republika. W niej mam zamiar wziąć udział. W maju jest też organizowana przez wszystkie telewizje komercyjne debata, która będzie zgodna z polskim prawem wyborczym. W niej także mam zamiar wziąć udział, natomiast w ustawce za garażami - nie.
Adrian Zandberg: - To, co dziś oglądamy jest niepoważne. Wyścigi, które trwają dzisiaj, kto dojedzie, kandydaci rządowi ustawiają się u klamki pana Trzaskowskiego, będą go prosić, żeby ich tam łaskawie wpuścił, to dobrze oddaje relacje między partiami koalicyjnymi, które dzisiaj w Polsce rządzą. Ja w tym cyrku nie mam zamiaru brać udziału.
Wydarzenie w Końskich nazwał "ustawką za garażami".
Biejat: Jeśli nie wpuszczą nas na debatę, zróbmy ją na ulicy
- Jeśli PO-PiS nie wpuści nas na tę debatę, zapraszam Szymona Hołownię do tego, żebyśmy zrobili swoją debatę, na ulicy - powiedziała Magdalena Biejat.
- To, co wyprawiają dziś niektórzy kandydaci, zwłaszcza z koalicji rządowej, jest kompromitujące dla polskiego państwa. Platforma i PiS usiłują histerycznie utrzymać duopol w Polsce. To nie jest prawdziwa polityka - powiedział Zandberg.
- Myślę, że wszyscy z niesmakiem patrzymy na tę klauniadę, która się odbywa. Ja kandyduję na urząd prezydenta, a nie klauna w cyrku - powiedział Zandberg.
"Wszystkie drogi prowadzą do Końskich" - napisał Michał Szczerba.
W hali sportowej w Końskich znajduje się obecnie pięć mównic. Reżyser wydarzenia mówi, że na miejscu pojawi się tyle mównic, ile będzie trzeba - relacjonuje Bartłomiej Maślankiewicz z Polsat News.
"Jedno jest pewne, jak szykują się trudne pytania i debata z marszałek Magdaleną Biejat, Sławomir Mentzen
bierze hulajnogę i byle nikt go nie dogonił! Cykor, nie facet!" - napisał Tomasz Trela.
bierze hulajnogę i byle nikt go nie dogonił! Cykor, nie facet!" - napisał Tomasz Trela.
"Sztabowcy PiS mówią nieoficjalnie, że spodziewają się, że Trzaskowski pojawi się na debacie Republiki i wPolsce24 o godzinie 18.50. Nie wykluczają jeszcze jednego scenariusza w którym na debacie Republiki i wPolsce24 pojawia się więcej kandydatów.
- Był nawet taki pomysł, żeby poniedziałkową debatę wszystkich kandydatów przenieść do Końskich. Upadł, ale teraz jak okaże się, że i tak wszyscy będą na miejscu, to czemu by tak nie zrobić? - mówi nam jeden ze sztabowców PiS" - pisze Kamila Baranowska w Interii.
- Był nawet taki pomysł, żeby poniedziałkową debatę wszystkich kandydatów przenieść do Końskich. Upadł, ale teraz jak okaże się, że i tak wszyscy będą na miejscu, to czemu by tak nie zrobić? - mówi nam jeden ze sztabowców PiS" - pisze Kamila Baranowska w Interii.
Marek Jakubiak w drodze na debatę
"Jadę!" - napisał kandydat na prezydenta Marek Jakubiak.
Kandydat na prezydenta Artur Bartoszewicz zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zorganizowanie debaty kandydatów w Pałacu Prezydenckim w obecności wszystkich mediów.
- Andrzeju Dudo, gdzie ty jesteś? Demokracja w Polsce upada. Gdzie jest głowa państwa, gdzie jest prezydent? Na ostatnim odcinku pełnienia funkcji choć raz zostań mężem stanu. Wyjdź i obroń demokrację i wezwij do tego, nawet u siebie w Pałacu zorganizuj debatę i zażądaj obecności wszystkich mediów. Debaty w Pałacu powinny się odbywać codziennie. O to panie prezydencie powinieneś zadbać - powiedział.
- Andrzeju Dudo, gdzie ty jesteś? Demokracja w Polsce upada. Gdzie jest głowa państwa, gdzie jest prezydent? Na ostatnim odcinku pełnienia funkcji choć raz zostań mężem stanu. Wyjdź i obroń demokrację i wezwij do tego, nawet u siebie w Pałacu zorganizuj debatę i zażądaj obecności wszystkich mediów. Debaty w Pałacu powinny się odbywać codziennie. O to panie prezydencie powinieneś zadbać - powiedział.
"Na miejscu debaty organizowanej przez TVP przygotowywanych jest kilka mównic. To bardzo ciekawe, biorąc pod uwagę, że ma być tylko dwóch uczestników tej debaty. Jeśli ktoś jeszcze nie widzi tej obrzydliwej ustawki obliczonej na utrzymanie duopolu, to już nic nie poradzę" - napisał Sławomir Mentzen
W Końskich jest reporter Polsat News Bartłomiej Maślankiewicz
- Debata przed pierwszą turą wyborów tylko pomiędzy kandydatami PO i PiS jest kpiną z demokracji - powiedziała Biejat podczas konferencji prasowej.
- Naszym zadaniem powinna być walka z duopolem - dodała.
"Do zobaczenia w Końskich, Szymon Hołownia. A jeśli PO i PiS uznają, że chcą się zamykać na demokrację, proponuję drugą debatę. Porozmawiajmy w Końskich o naszych wizjach Polski" - napisała Magdalena Biejat.
"Wiele osób namawia mnie, żebym zmienił plany i jechał dziś do Końskich. Nie zrobię tego. Jestem właśnie w Ustrzykach Dolnych, bardzo daleko od Końskich" - napisał Sławomir Mentzen
Do Końskich wybierają się też: Nawrocki, Trzaskowski, kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia i kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat
Była posłanka SLD, kandydująca w tegorocznych wyborach prezydenckich Joanna Senyszyn poinformowała udaje się do Końskich na debatę.
Zapowiedź relacji
Rozpoczęcie relacji: piątek, 11 kwietnia 2025 godz. 14:31
W piątek wieczorem w Końskich odbędzie się debata kandydatów na prezydenta RP. Pierwotnie miała być starciem "jeden na jednego" między Rafałem Trzaskowskim a Karolem Nawrockim. Oprócz nich, zamiar udziału w debacie zadeklarowali też Magdalena Biejat, Szymon Hołownia oraz Adrian Zandberg. Do Końskich nie wybiera się z kolei Sławomir Mentzen. Początek debaty o godz. 20. Transmisja m.in. na antenie Polsat News.

Wojciech Olkuśnik/Jacek Slomion/REPORTEREast News