Reklama

Reklama

Zarzuty korupcyjne dla siedmiu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kole

Siedmiu funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Kole (woj. wielkopolskie) przedstawiono zarzuty o charakterze korupcyjnym - poinformowała we wtorek (8 grudnia) rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Koninie. Wobec dwóch z policjantów sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

- Prokuratura Okręgowa w Koninie prowadzi śledztwo przeciwko siedmiu funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Kole, którym prokurator zarzucił popełnienie przestępstw o charakterze korupcyjnym. Przede wszystkich chodzi o przekroczenie uprawnień w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej od innych osób - powiedziała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Koninie prok. Aleksandra Marańda.

Reklama

Jak dodała, po wykonaniu czynności procesowych z siedmioma funkcjonariuszami wobec pięciu z nich prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, czyli dozór policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz kontaktowania się ze wskazanymi w postanowieniu osobami.

Zostali zawieszeni

Marańda wskazała, że prokuratura nie wnioskowała o zawieszenie funkcjonariuszy w czynnościach służbowych, ponieważ - jak tłumaczyła - "zgodnie z obowiązującymi przepisami to przełożony funkcjonariuszy, czyli w tym przypadku Komendant Powiatowy Policji w Kole, w momencie uzyskania informacji o przedstawieniu zarzutów ma obowiązek niezwłocznie podjąć decyzję o zawieszeniu funkcjonariuszy w wykonywaniu czynności służbowych". Według informacji prokuratury taka decyzja już została formalnie podjęta - funkcjonariusze zostali zawieszeni.

Marańda zaznaczyła, że wobec dwóch z podejrzanych policjantów skierowano do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

- Sąd w dniu dzisiejszym, rozpatrując wniosek prokuratora, w całości podzielił naszą argumentację i zastosował areszt wobec tych dwóch funkcjonariuszy na okres trzech miesięcy - podkreśliła Marańda.

Prokuratura nie informuje obecnie o szczegółach śledztwa. Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej sprawa dotyczy głównie funkcjonariuszy wydziału ruchu drogowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama