Reklama

Zakłócili spotkanie ukraińskiej pisarki. Krzyczeli: Wołyń, Wołyń! Pamiętamy!

Policja interweniowała w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu po tym, jak zakłócone zostało spotkanie z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko. Grupa około 20 osób rozwinęła polskie flagi, skandowano antyukraińskie hasła. Wydarzenie zostało przerwane.

Do zdarzenia doszło we wtorek. Oksana Zabużko przyjechała, by promować swoją nową książkę. Wydarzenie zostało przerwane.

Jak powiedział "Gazecie Wyborczej" rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak, gdy organizatorzy chcieli rozpocząć spotkanie, w sali pojawiła się grupa około 20 osób, która uniemożliwiła przeprowadzenie wydarzenia. Trwało to kilkadziesiąt minut. Policja wylegitymowała te osoby.

Zakłócone spotkanie autorskie pisarski. "Polska to my, a nie Bandera i jego psy!"

Z relacji mediów wynika, że jeszcze przed rozpoczęciem spotkania do sali, w której była pisarka i zainteresowani, wtargnęła grupa osób. Skandowali: "Wołyń, Wołyń! Pamiętamy!", "Kiedy przeprosisz?", "Polska to my, a nie Bandera i jego psy!". Trzymali polskie flagi i transparent z napisem: "Historii nie znacie, nazistów wspieracie".

Reklama

Borowiak powiedział, że prawdopodobnie w środę dyrekcja biblioteki złoży zawiadomienie. Sprawa będzie prowadzona pod kątem zakłócenia porządku.  

To nie pierwsza sytuacja, kiedy oprotestowano spotkanie autorskie Oksany Zabużko. W listopadzie ubiegłego roku prawicowi działacze protestowali w Krakowie przeciwko przyznaniu ukraińskiej pisarce nagrody im. Stanisława Vncenza za popularyzowanie kultury Europy Środkowowschodniej. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: spotkanie autorskie | Oksana Zabużko | Poznań

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy