Reklama

Reklama

Wielkopolskie: Lekarz stanie przed sądem za narażenie dziecka nienarodzonego

Do Sądu Rejonowego w Kościanie skierowany został akt oskarżenia przeciwko lekarzowi. Prokuratura Regionalna w Poznaniu zarzuca mu narażenie nienarodzonego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Prokuratura poinformowała w piątek, że sprawujący opiekę medyczną nad będącą w ciąży pacjentką szpitala w Kościanie oskarżony "pomimo istniejących wskazań medycznych", nie zakończył niezwłocznie ciąży cesarskim cięciem, lecz zlecił przetransportowanie pacjentki na oddział ginekologiczno-położniczy Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Tam po przeprowadzeniu u pacjentki badania USG stwierdzono obumarcie ciąży.

Jak podano oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Opinia z Zakładu Medycyny Sądowej UJ w Krakowie

"Z treści uzyskanej z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opinii wynika, że zachowanie lekarza polegające na podjęciu decyzji o przetransportowaniu pacjentki do Poznania stanowiło błąd medyczny i skutkowało narażeniem dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na jego zdrowiu" - podała w piątek prokuratura.

Reklama

Zdaniem biegłych, w przypadku prawidłowego postępowania lekarza dyżurnego, istniały szanse na pomyślne zakończenie ciąży tj. urodzenie żywego noworodka

Zarzucane oskarżonemu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy