Trąba powietrzna pod Gnieznem. Zniszczyła fragment lasu
W okolicach Gniezna w czwartek pojawiła się trąba powietrzna. Zauważył ją Łukasz Kuliński, łowca burz z Wielkopolski. Nie było to jedyne groźne zjawisko, jakie zaobserwowano dziś nad Polską.

Do nietypowego zdarzenia doszło po południu pod Gnieznem, gdy w okolicy padał deszcz i pojawiły się silniejsze porywy wiatru.
Pod Gnieznem zaobserwowano trąbę lądową
"Około godziny 12:20 w okolicy miejscowości Goranin (pow. gnieźnieński, gm. Czerniejewo) można było zaobserwować dość szybko postępujący rozwój konwekcji. O godzinie 12:21 z rozwijającej się w tym rejonie konwekcji, zaobserwowano rozwijający lej kondensacyjny. Około godziny 12:22 obserwowany lej zszedł wyjątkowo nisko powierzchni ziemi, schodząc poza linie horyzontu drzew" - relacjonował w mediach społecznościowych Łukasz Kuliński, łowca burz z Wielkopolski.
Jak podkreślił, lej miał krótkotrwały kontakt z ziemią, co potwierdzają obserwacje momentu zejścia trąby lądowej, a także powstałe szkody w lesie.
W mediach społecznościowych w czwartek pojawiło się także zdjęcie lejka kondensacyjnego z Brześcia Kujawskiego.
Trąba lądowa. Jak powstaje?
Jak podaje portal twojapogoda.pl, trąba lądowa to zjawisko poważniejsze i groźniejsze od trąby pyłowej, które nie pojawia się zbyt często. Jest odmianą trąby powietrznej, ale powstaje w nieco innych warunkach.
Do powstania trąby lądowej potrzeba dużych kontrastów termicznych między chmurą a powierzchnią ziemi. Jej lej różni się od leja trąby powietrznej, ma wyraźnie zarysowane brzegi, a także często dzieli się na dwa leje.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store