Reklama

Reklama

Tajemnice naszych śmieci

Interesujesz się ekologią? Chciałbyś wiedzieć, jak w Poznaniu segreguje się odpady? Ciekawi cię, co się dzieje z twoimi śmieciami po tym jak opróżnisz kosz?

Ciekawi cię, co się dzieje z twoimi śmieciami po tym jak opróżnisz kosz? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będziesz mógł uzyskać, odwiedzając dzisiaj miejskie składowisko odpadów w Suchym Lesie. Na "turystów" czeka wiele atrakcji.

Reklama

Zakład Zagospodarowania Odpadów organizuje dzień otwarty w miejskim składowisku śmieci w Suchym Lesie (ul. Meteorytowa 1). Skąd w ogóle pomysł przedsięwzięcia?

- To coroczna inicjatywa. Chcemy zmienić negatywny wizerunek składowiska. Poza tym akcja służy edukowaniu mieszkańców - tłumaczy Patrycja Kalewska, kierownik zakładu w Suchym Lesie.

W godzinach 10-13 odwiedzający, przechadzając się ścieżką edukacyjną, będą mogli poznać specyfikę pracy przedsiębiorstwa, procesy technologiczne, jakie zachodzą w tamtejszej oczyszczalni ścieków i elektrowni biogazowej.

Będzie też okazja zobaczyć, co się dzieje ze śmieciami, gdy opuszczą nasze kosze oraz dowiedzieć się, co można z nich odzyskać. Organizatorzy wyjaśnią, jak odpowiednio segregować odpady. Ścieżki edukacyjne rozpoczynają się o pełnych godzinach (10, 11 i 12) i potrwają około 45 minut.

Na zainteresowanych czekają też quizy i zabawy z nagrodami. Najmłodsi również nie będą się nudzić, bo czekają na nich m.in. zabawy integracyjne i dmuchany zamek. Starsi będą mogli przejechać się segway'em. Gdy po takiej dawce edukacji i rozrywki ktoś zgłodnieje, będzie mógł się posilić za darmo grochówką.

Wysypisko w Suchym Lesie działa od 1993 r. Zajmuje 52 hektary, ale jest już zajęte w 75 procentach. - Szacuje się, że będziemy przyjmować odpadki do 2017 roku, chyba że zwiększy się odzysk z segregacji - wyjaśnia Kalewska. A wszystko na to wskazuje, bo spada liczba ton śmieci przywożonych do Suchego Lasu. - To cieszy i znaczy, że edukacja ekologiczna przynosi efekty - mówi Kalewska.

Maciej Kusznierewicz

Wiadomość pochodzi z portalu Tutej.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy