Reklama

Reklama

Poznań: Zarzuty dyscyplinarne dla sędziego za wpis na Twitterze

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów wszczął w czwartek (23 lipca) postępowanie i przedstawił zarzuty dyscyplinarne poznańskiemu sędziemu w związku z jego wpisem na Twitterze. Zdaniem rzecznika sędzia znieważył swoim postem prezydenta Andrzeja Dudę.

Reklama

Chodzi o wpis sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu na portalu społecznościowym ze stycznia br. 

Reklama

"Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! (Podpis sędziego - PAP)".

Zarzut dyscyplinarny

Jak poinformowano na stronie Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych jego zastępca Przemysław Radzik wszczął w czwartek postepowanie dyscyplinarne w sprawie poznańskiego sędziego i przedstawił mu zarzut dyscyplinarny.

Według Radzika, sędzia "nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych znieważył Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę". 

W ocenie rzecznika dyscyplinarnego sędzia naruszył też konstytucyjną zasadę niezawisłości sędziowskiej w zakresie zakazu prowadzenia działalności publicznej nie dającej się pogodzić z niezależnością sądów i niezawisłością sędziów.

W komunikacie Radzik podkreślił, że sędzia powinien unikać zachowań, które mogłoby podważyć zaufanie do jego niezawisłości i bezstronności. "Powinien także powściągliwie korzystać z mediów społecznościowych" - dodał.

Jak podkreślił Radzik sędziowie są przedmiotem uważnej obserwacji pod kątem wymogów wynikających z obowiązku sprawowania urzędu z godnością i wymaga się od nich o wiele więcej niż od przeciętnego członka społeczeństwa. Dodał, że znieważanie jakiejkolwiek osoby, nie mieści się we wzorcu godnego zachowania każdego człowieka, nie tylko sędziego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy