Reklama

Reklama

Poznań. Specjalne kamery w urzędzie miasta. "Wyłapią" osoby bez maseczek

Urząd Miasta Poznania zainstalował specjalne kamery, które mają "wyłapywać" osoby, które przychodzą do urzędu bez maseczki. Magistrat podał, że jeśli system okaże się sprawny i potrzebny, niewykluczone, że podobny sprzęt zostanie zamontowany także w innych salach obsługi klienta.

Poznański magistrat przypomniał, że zgodnie z aktualnymi obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w przestrzeniach zamkniętych, a do takich należą m.in. urzędy. - Niestety, nie wszyscy stosują się do tego nakazu. Dlatego w budynku przy ul. Gronowej 22 ab zainstalowano specjalne kamery - dzięki nim łatwiej będzie ukarać osoby, które nie noszą maseczek - podał magistrat.

W budynku urzędu miasta przy ul. Gronowej rozpoczęto instalowanie 5 kamer, które są w stanie nagrywać obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości. Magistrat wskazał, że jakość zdjęć jest tak dobra, że bez problemu można na nich rozpoznać twarze osób, które nie noszą nakazanych przepisami maseczek. Urządzenia - jak podkreślono - zamontowano ze względu na klientów, którzy nie chcą zasłaniać ust i nosa mimo tego, że urzędnicy wielokrotnie zwracają im uwagę. Kilka razy w takich przypadkach interweniowała już policja.

Reklama

"Niewykluczone, że podobny sprzęt zostanie zamontowany w innych salach"

- Gdy na salę obsługi wchodzi ktoś bez maski, zawsze prosimy, by ją założył. Jeśli prośby nie przynoszą skutku, pozostaje nam wezwanie policji. Dzięki nowym kamerom będziemy mieli zabezpieczony materiał dowodowy w postaci wyraźnego zdjęcia, które będzie można przekazać policjantom bez wzywania mundurowych. System jest w dużej mierze automatyczny, sprzęt sam jest w stanie wykryć twarze, które nie są osłonięte i zrobić zdjęcie - zaznaczył zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP Michał Mieloch.

Sprzęt zainstalowany w urzędzie przy ul. Gronowej to rozwiązanie pilotażowe. Magistrat podał, że jeśli system okaże się sprawny i potrzebny, niewykluczone, że podobny sprzęt zostanie zamontowany także w innych salach obsługi klienta - np. w budynku przy ul. Libelta.

Magistrat przypomniał, że zasłanianie ust i nosa maseczką w zamkniętych pomieszczeniach jest obowiązkowe w całym kraju. Maseczki należy nosić także w pojazdach komunikacji miejskiej. Przestrzegania przepisów pilnują m.in. strażnicy miejscy.

Magistrat wskazał, że od początku grudnia strażnicy "za brak maseczek nałożyli mandaty na 336 osób, wystawili 35 pouczeń, a 23 razy skierowali do sądu wniosek o ukaranie. Najwięcej - aż 249 - osób otrzymało karę na terenie placówek handlowych, w tym na targowiskach; sporo mandatów wystawiono również w pojazdach komunikacji miejskiej - 78 ukaranych i 8 wniosków do sądu".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy