Reklama

Poznań: "Łowcy głów" zatrzymali pedofila poszukiwanego przez Irlandię Północną

Poznańscy "Łowcy głów" zatrzymali mężczyznę poszukiwanego europejskimi nakazami aresztowania w śledztwach dot. m.in. przestępstw seksualnych na szkodę dzieci. Mężczyzna trafił do aresztu w Łodzi, gdzie będzie oczekiwał na decyzję sądu o przekazaniu go do Irlandii Północnej.

Jak poinformował we wtorek rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak, o pomoc w znalezieniu podejrzanego zwrócił się podinsp. Bartosz Furgała Oficer Łącznikowy Polskiej Policji i Radca Ambasady RP w Londynie. Do zatrzymania poszukiwanego mężczyzny doszło w poniedziałek w Łodzi. Na jego trop wpadli policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Poznaniu, czyli tzw. "Łowcy głów".

"Policja z Irlandii Północnej od jakiegoś czasu prowadziła dwa śledztwa w sprawie przestępstw seksualnych na szkodę dzieci oraz osób starszych i nieporadnych" - tłumaczył Borowiak. "Podejrzanym okazał się Polak, który od kilku lat na stałe mieszkał w Irlandii Północnej" - dodał. Łącznie mężczyzna usłyszał ponad 80 zarzutów. Po opuszczeniu policyjnego aresztu mężczyzna zniknął. Borowiak wskazała, że w związku z tym, 4. i 26. września tego roku, zostały za nim wydane dwa europejskie nakazy aresztowania (ENA).

Reklama

Akcja poznańskich "Łowców głów"

"Policjanci z Poznania, którzy zajęli się sprawą ustalili, że podejrzany sprzedał swoje mieszkanie w Irlandii Północnej za dość dużą sumę pieniędzy. Kilkanaście lat wcześniej służył jako najemnik w Legii Cudzoziemskiej. To mogło wskazywać, że mógł zaszyć się w jakimś zakątku na świecie i odszukanie go nie będzie proste" - podkreślił Borowiak.

"Mimo że policyjni 'Łowcy głów' na co dzień rezydują w Poznaniu, pojechali sprawdzić pewne informacje do Łodzi. Coś, co wydawało się mało prawdopodobne, okazało się prawdą. Uciekinier jakiś czas temu poznał kobietę z tego miasta i dwa miesiące temu wprowadził się do jej mieszkania. Tam został zatrzymany" - dodał.

Borowiak zaznaczył, że wiadomość o zatrzymaniu przekazana została do Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, które koordynowało akcję oraz oficerowi łącznikowemu, który był w stałym kontakcie z Policją Irlandii Północnej.

Zatrzymany trafił do Aresztu Śledczego w Łodzi, gdzie będzie oczekiwał na decyzję sądu o przekazaniu go do Irlandii Północnej.

Poznańscy "Łowcy głów" z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP to policyjna grupa istniejąca od kilkunastu lat. Funkcjonariusze zajmują się poszukiwaniami ukrywających się, najbardziej niebezpiecznych przestępców. Grupa brała udział m.in. w poszukiwaniach "króla mafii wnuczkowej" Arkadiusza Ł. ps. Hoss. Udało im się też wytropić na Malcie Kajetana P., podejrzanego o brutalne zabójstwo kobiety w Warszawie.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy