Reklama

Reklama

Poznań: Ile kosztowało wojsko przewiezienie figury Chrystusa?

MON poinformowało, że transport figury Chrystusa Króla kosztował 40 tys. złotych. Monumentalna rzeźba stanęła 30 maja w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w poznańskich Jeżycach, pomimo sprzeciwu magistratu - podaje TVN24.

Transport figury zapewniła 10. Brygada Logistyczna z Opola, na podstawie decyzji Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. O koszty przewozu figury zapytała poznańska posłanka Nowoczesnej - Joanna Schmidt. 

Reklama

Schmidt skierowała w interpelacji pytania do ministra obrony narodowej - Antoniego Macierewicza. Pytała go, czy MON nie widzi przeciwwskazań do tego, aby w transport angażować wojsko, jakie koszty zostały poniesione oraz czy jest to zgodne z prawem.

"Koszty przewozu figury należy wyliczyć na kwotę 43 895,22 zł" - poinformował posłankę wiceminister Bartosz Kownacki.

Joanna Schmidit nie ukrywała oburzenia, w jaki sposób wojsko, które do niedawna nie posiadało nowoczesnych sprzętów, pozwala sobie na wydatek rzędu 40 tys. zł, po to aby przewieźć figurę Chrystusa. "Czy to oznacza, że każdy obywatel może teraz skorzystać z armii, jak z firmy transportowej"- pyta posłanka.

Wojsko skierowane było do transportu na wniosek proboszcza parafii, a orkiestra wojskowa na wniosek Dowódcy Garnizonu Warszawa.

Pomnik Chrystusa był częścią pomnika Wdzięczności, który powstał w 1932r., a zniszczyli go po zdobyciu Poznania, Niemcy. O ustawienie go w Jeżycach starał się Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności, który przekonywał również, że zgoda urzędu miasta nie jest konieczna, ponieważ figura jest magazynowana tylko na terenie Kościoła. 

Dowiedz się więcej na temat: Polska | figura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje