Reklama

Reklama

Pierwszy Marsz Niepodległości w Poznaniu. Pojawia się kilka zakazów

11 listopada odbędzie się pierwszy Marsz Niepodległości w Poznaniu. Obchody organizowane są prywatnie przez środowiska, które skupione są wokół Konfederacji. "Łączy nas Polska!" - to hasło przewodnie marszu, nad porządkiem którego czuwać ma Straż Poznańskiego Marszu Niepodległości.

W piątek 11 listopada po raz pierwszy w Poznaniu odbędzie się Marsz Niepodległości, organizowany pod hasłem "Łączy nas Polska!". Chociaż jak przekazuje "Głos Wielkopolski", obchody w tamtym mieście organizowane są przez prywatne środowiska skupione wokół Konfederacji, to "wydarzenie nie jest polityczne". 

- Podtrzymujemy, że inicjatywa jest wyłącznie prywatna, organizacja jest za prywatne środki i żadne pobudki partyjne za nią nie stoją. Nie jesteśmy zadymiarzami, faszystami, narodowcami itd. jak nas nazywają środowiska lewicowe, które w swoich listach do władz miasta zawarły szereg tego typu inwektyw, a same listy pełne są insynuacji i pomówień - przekazał Jacek Olszewski, główny organizator Poznańskiego Marszu Niepodległości, cytowany przez portal. 

Reklama

Co więcej, ze względu na remont, tegoroczne obchody imienin ulicy Święty Marcin zostały zastąpione Dniami Świętomarcińskimi. Uroczystości odbędą się w kilku lokalizacjach: na placu Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta, Parku Chopina oraz Centrum Kultury Zamek.

- Chcemy to zrobić w atmosferze pokojowej, radosnej i uroczystej. Pokażemy, że jesteśmy zorganizowani, pragmatyczni i patriotyczni. Dzień Niepodległości Polski powinien łączyć Polaków, tymczasem ktoś chce nas w ten dzień poróżnić - dodaje Olszewski.

Organizacja Marszu Niepodległości spotkała się ze sprzeciwem ze strony Kolektywu PyRA - Poznańskiego Ruchu Antyfaszystowskiego. 

Marsz Niepodległości w Poznaniu. Czego nie można robić podczas wydarzenia?

Marsz rozpocznie się o godz. 14 na rynku Wildeckim. W dalszej części programu przewidziane jest złożenie kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, przejście ulicami Poznania i przemowy. 

Organizatorzy wydali również regulamin, który będzie obowiązywać podczas piątkowego marszu. Pojawia się w nim kilka zakazów, m.in. "zakaz wnoszenia transparentów niezgodnych z przepisami prawa, wnoszenia flag obcych państw i innych organizacji". 

Z kolei za niedopuszczalne uważa się skandowanie wulgarnych haseł. Jak przekazuje Głos Wielkopolski, nad przebiegiem marszu czuwać będzie Straż Poznańskiego Marszu Niepodległości.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy