Reklama

Reklama

Od kilkuset do kilku tysięcy złotych łapówki. Korupcja w szpitalu w Chodzieży

Były ordynator Oddziału Opieki Paliatywnej szpitala w Chodzieży (woj. wielkopolskie) został oskarżony o korupcję. W maju 2019 r. przyłapano go na "gorącym uczynku", gdy przyjmował korzyści majątkowe. Wielkopolski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Rejonowego w Chodzieży akt oskarżenia w tej sprawie - podał dział prasowy PK.

Były ordynator został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w maju 2019 roku chwilę po przyjęciu korzyści majątkowej. Postępowanie zostało wszczęte w oparciu o materiały zgromadzone przez funkcjonariuszy Biura - zaznaczył zespół prasowy CBA.

Prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie osiemnastu przestępstw, w tym przyjmowania korzyści majątkowych, przywłaszczenia i poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

- Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia korelujące z zebranymi dowodami - przekazała prokuratura.

Reklama

Byłemu ordynatorowi z chodzieskiego szpitala, który jest częścią Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugeniusza i Janusza Zeylandów, grozi kara do ośmiu lat więzienia.

Łapówki od kilkuset do kilku tysięcy złotych

W śledztwie ustalono, że członkowie rodzin, którzy z różnych powodów nie mogli opiekować się osobami starszymi lub wymagającymi stałej opieki, podejmowali starania o umieszczenie takich osób na oddziale opieki paliatywnej. - W tym celu nawiązywali telefonicznie lub osobiście kontakt z ordynatorem - przekazał dział prasowy PK.

Zaznaczył, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy potwierdził, że lekarz w zamian za łapówki, od kilkuset do kilku tysięcy złotych, przyjmował pacjentów na oddział lub przedłużał tam ich pobyt pomimo braku podstaw do przyjęcia konkretnego pacjenta na oddział. Ustalano również, że lekarz przyjmował łapówki w sytuacjach, gdy osobie hospitalizowanej trzeba było przedłużyć pobyt na oddziale.

Czytaj też: Skorzystać mogą cztery miliony Polaków. 50 mln zł dla działkowców z ROD

Reklama

Reklama

Reklama