Reklama

Reklama

Nowe święto państwowe? Jest poparcie abp Stanisława Gądeckiego

Arcybiskup Stanisław Gądecki poparł inicjatywę ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym. Biskup w obecności dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysława Terleckiego podpisał deklarację w tej sprawie. Nowe państwowe święto ma upamiętnić wybuch Powstania Wielkopolskiego.

"Z uwagi na charakter oraz znaczenie tego historycznego wydarzenia, chęć i potrzebę godnego uhonorowania bohaterskich Powstańców i ich istotnej roli w budowaniu odradzającej się po latach zaborów Ojczyzny, wyrażam zgodę na umieszczenie mojego imienia i nazwiska pod Apelem zainicjowanym przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski adresowanym do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu oraz parlamentarzystów RP" - czytamy w deklaracji podpisanej przez metropolitę poznańskiego, przytoczonej przez KAI.

Reklama

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Zapoczątkowała je patriotyczna manifestacja po przyjeździe do kraju Ignacego Jana Paderewskiego. W wyniku powstania spod niemieckiej władzy uwolniła się niemal cała Wielkopolska. 

Kolejne święto państwowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie każde święto narodowe (inaczej państwowym) musi być dniem wolnym od pracy. Świętem narodowym jest m.in 1 marca (Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych). 

Obecnie obchodzimy siedem świąt państwowych. Ustawowo wolne od pracy są trzy z nich - 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji 3 maja) oraz 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości). 


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama