Reklama

Reklama

Nowe Skalmierzyce: Stali całą noc w kolejce, aby zapisać dzieci do żłobka

W nocy z poniedziałku na wtorek przed gminnym żłobkiem w Nowych Skalmierzycach ustawiło się w kolejce kilkudziesięciu rodziców, chcących zapisać swoje dziecko. - Samo miejsce w kolejce nie decyduje o przyjęciu dziecka do placówki – powiedział we wtorek burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Walczak.

Rekrutacja dzieci do gminnego żłobka w wielkopolskich Nowych Skalmierzycach rozpoczęła się we wtorek i potrwa do 28 maja.

Już o godz. 17 w poniedziałek przed żłobkiem zaczęła ustawiać się kolejka chętnych do zapisania swojego dziecka. Rodzice przyszli pod żłobek i na przyniesionych ze sobą krzesłach turystycznych rozpoczęli czuwanie w kolejce do zapisów.

Żłobek – jak wyjaśnił burmistrz Walczak dysponuje 80 miejscami, z czego do rekrutacji w roku bieżącym zaplanowano 40 wolnych. - Pozostałe zajmują dzieci, które do żłobka już uczęszczają, ich opieka w placówce będzie kontynuowana aż do rozpoczęcia edukacji w przedszkolu – wyjaśnił.

Reklama

Trzy placówki

Prowadzenie przez samorządy żłobków nie jest obowiązkowe, tak jak ma to miejsce w przypadku przedszkoli. Dlatego w powiecie ostrowskim są tylko trzy takie placówki.

- W naszej gminie widzimy taką potrzebę, ponieważ wzrasta zaufanie społeczne do tego typu placówek opiekuńczo-wychowawczych. Od samego początku sukcesywnie więc zwiększamy liczbę miejsc w naszym żłobku – powiedział burmistrz.

W momencie jego utworzenia w 2015 r było 30 miejsc, w 2017 – 42, w 2018 – 68, od roku 2019 roku – 80 miejsc. - Liczba ta w ciągu zaledwie czterech lat wzrosła aż o 166 procent, pomimo podobnego na przestrzeni wspomnianych lat poziomu dzietności. Dla przykładu podam, że w 2015 r. urodziło się 190 dzieci, w 2020 – 181 – przekazał burmistrz.

Kryteria przyjęć

Rekrutacja do żłobka odbywa się na podstawie regulaminu, który określa punktację poszczególnych kryteriów. Wśród nich znajdują się: miejsce zamieszkania na terenie Nowych Skalmierzyc, rodzice pracujący zawodowo, rodzic samotnie wychowujący, dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, znaczny bądź umiarkowany stopień niepełnosprawności i kryterium wielodzietności.

- Rekrutacja odbywa się na podstawie uzyskanej liczby punktów. W przypadku uzyskania równorzędnej sumy punktów komisja rekrutacyjna wybiera dziecko na podstawie kolejności złożenia wniosku – powiedział burmistrz.

Z wtorkowych danych żłobka wynika, że miejsc zabraknie dla 20 dzieci. Koszt pobytu dziecka w gminnym żłobku wynosi 150 zł miesięcznie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje