Reklama

Reklama

Niezwykłe odkrycie w rzece. To kolejny raz

Rzeka Gwda w okolicach osiedla Motylewo w Pile (woj. wielkopolskie) skrywa wiele tajemnic. Nurkowie znajdują w niej zabytkowe przedmioty. Przykłady? Fragment glinianego naczynia z około XII-XIII wieku i apteczna butelka sprzed niemal stu lat.

O podwodnych badaniach w rzece Gwda poinformowało Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile. Prowadzi je archeolog dr Jarosław Rola, przy wsparciu zaprzyjaźnionych wolontariuszy.

Na filmie opublikowanym przez muzeum można zobaczyć duży fragment glinianego naczynia z późnych faz wczesnego średniowiecza - z około XII-XIII w. Doszło do niego na wysokości Motylewa.

W ostatnim czasie z Gwdy wyłowiono również butelkę z płynną zawartością. To międzywojenny lek.

"Wśród tegorocznych odkryć znajduje się ciekawostka - butelka apteczna, zapewne z lat trzydziestych XX wieku z doskonale zachowaną zawartością. Są to krople ziołowe - żołądkowe lub nasercowe" - czytamy na profilu muzeum.

Reklama

Szkielet przeleżał w jeziorze 500 lat

Przypomnijmy inne zaskakujące odkrycie podwodnych archeologów. Przeszło 500 lat temu ciało średniowiecznego żołnierza opadło na dno jeziora na Litwie i spoczywało ukryte w mule. 

Szkielet został znaleziono w 2020 roku, podczas podwodnej inspekcji starego mostu Dubingiai na jeziorze Asveja we wschodniej Litwie. Naukowcy od lat dziewięćdziesiątych eksplorują dno akwenu. Archeolożka Elena Pranckėnaitė, badaczka z Uniwersytetu w Kłajpedzie, twierdzi, że chociaż szkielet leżał pod warstwą piasku i mułu, miejsce to nie było pochówkiem. Raczej prądy wodne prawdopodobnie z czasem naniosły osad, który przykrył jego szczątki.

Naukowcy z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Wileńskiego zbadali ciało i poinformowali, że był to mężczyzna i zmarł w XVI wieku. Specjalistom z zakresu medycyny sądowej nie udało się na razie określić konkretnej przyczyny śmierci.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy