Reklama

Reklama

Nietypowa akcja w kaliskiej szkole. Zmieniono dźwięk dzwonka na bezstresowy

W Szkole Podstawowej nr 18 im. Janusza Kusocińskiego w Kaliszu zainaugurowano akcję "Wycisz trochę". W jej ramach w budynku zamontowano bezstresowe dzwonki i tzw. elektroniczne uszy.

W szkole podstawowej nr 18 im. zmieniono dźwięk tradycyjnego dzwonka na bezstresowy. Przez głośniki sygnalizujące o przerwie lekcyjnej emitowana jest przyjemna dla ucha melodyjka.  

Celem akcji - jak powiedziała w poniedziałek dyrektor szkoły Aleksandra Stawicka - jest wyrobienie wśród dzieci nawyku wyciszenia się i spokojnej komunikacji. "Uczniowie i nauczyciele przebywają i pracują w hałasie, dlatego postanowiliśmy to zmienić. Hałas jest szkodliwy, źle wpływa na naukę i koncentrację dzieci. Nam nauczycielom też bardzo przeszkadza" - powiedziała dyrektorka. 

Reklama

Nowy dzwonek działa od tygodnia i - jak podkreśliła Aleksandra Stawicka - już są zauważalne zmiany w zachowaniu uczniów. "Dzwonek sygnalizujący przerwę nie jest już tak pobudzający, co powodowało, że na jego dźwięk dzieci nagle z hukiem otwierały drzwi, wybiegały z klas i krzyczały. Teraz jest spokojniej" - poinformowała Stawicka. 

W szkole zamontowano również urządzenia, tzw. elektroniczne uszy, które sygnalizują natężenie nadmiernego hałasu i pomagają dyscyplinować uczniów. Gdy poziom hałasu przekroczy dopuszczalny próg, uruchamia się czerwona sygnalizacja - wyjaśniła dyrektorka. 

Dopełnieniem akcji "Wycisz trochę" będzie cykl lekcji wychowawczych i przedmiotowych z biologii, muzyki i fizyki, informujących uczniów o szkodliwości hałasu.  

Koszt inwestycji wyniósł 5 tys. zł. 

Jest to pierwsza i jedyna szkoła w Kaliszu, która wprowadziła takie rozwiązania.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy