Reklama

Reklama

Niecodzienna próba oszustwa. Sprzedawali odmłodzony fortepian

Dyrektor Filharmonii Kaliskiej zawiadomił policję o próbie usiłowania oszustwa przez jedną z lokalnych firm, która zamierzała sprzedać instytucji fortepian ze sfałszowanym numerem seryjnym. Filharmonia miała zapłacić 400 tys. zł za instrument wart 150 tys. zł.

"Mówimy o próbie sprzedaży podrobionego, odmłodzonego o 40 lat instrumentu dla instytucji publicznej, który byłby kupiony za pieniądze podatników" - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Filharmonii Kaliskiej Adam Klocek.

Sprzedający zaoferował filharmonii fortepian z 1957 r., prezentując instrument jako wyprodukowany w 2001 r.

W tym roku Filharmonia Kaliska otrzymała fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup fortepianu koncertowego. Otrzymana dotacja, powiększona o wkład własny miasta w łącznej wysokości 400 tys. zł, nie pozwalała na zakup fortepianu nowego, który kosztuje ponad 700 tys. zł. "Konieczne były zatem poszukiwania instrumentu używanego z młodego rocznika. Założyliśmy, że nie powinien być starszy, niż z 2000 roku" - wyjaśnił dyrektor.

Reklama

Do filharmonii zgłosił się właściciel dużej firmy renowacji fortepianów w Kaliszu, Witold M., który poinformował, że taki instrument posiada. Miał to być fortepian niemieckiej firmy Steinway. Filharmonia ogłosiła przetarg na zakup.

Podczas oględzin odnaleziono zastanawiający element

"Jedynym oferentem, który zgłosił się do przetargu był Witold M. Ze złożonej oferty wynikało, że fortepian spełnia wszystkie warunki specyfikacji "- powiedział Klocek. Jednak pracownicy filharmonii, dokonując szczegółowych oględzin instrumentu, odnaleźli zastanawiający element.

"Dolna część strojnicy fortepianu, czyli kluczowy element, była pokryta dodatkową cienką warstwą forniru, w której niechlujnie wywiercono otwory kołkowe, powodując wyrwy w cienkim drewnie forniru. To oznaczało, że ktoś chciał coś zamaskować "- powiedział dyrektor.

To odkrycie spowodowało, że pracownicy filharmonii postanowili dokładniej przyjrzeć się instrumentowi. Zrobiono zdjęcia i skontaktowano się z niezależnym ekspertem od fortepianów Steinway z zagranicy. Ten wskazał na 9 nieoryginalnych elementów w fortepianie.

Instrument dowodem w sprawie

Instrument został zabezpieczony jako dowód w sprawie o próbie popełnienia przestępstwa. Filharmonia nie przekazała żadnych pieniędzy sprzedającemu i nie odbyło się oficjalne odebranie instrumentu.

"Gdyby fałszerstwo nie zostało ujawnione, sprzedający zarobiłby 250 tys. zł" - powiedział Klocek.

O sprawie poinformowano policję.

Rzeczniczka prasowa kaliskiej policji Anna Jaworska-Wojnicz wyjaśniła, że - jak wynika z relacji pracowników filharmonii - najprawdopodobniej chodzi o próbę oszustwa na szkodę tej instytucji. "Zostanie powołany biegły mechanoskop, tak więc na razie postępowanie prowadzone jest w sprawie" - poinformowała.

(ł)

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy