Reklama

Reklama

Marsz w Kaliszu: Kościoły i wspólnoty wydały oświadczenie. "Wydarzenia są bolesne"

"Wyrażamy nasze współczucie wobec wszystkich osób które to zdarzenie szczególnie dotyka i rani" - napisano w oświadczeniu Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu. 11 listopada na Głównym Rynku odbył się marsz, podczas którego padały antysemickie hasła oraz spalono tekst Statutu Kaliskiego, czyli przywileju tolerancyjnego dla Żydów.

Przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu wydali oświadczenie, w którym podkreślili, że Kalisz od wieków był miastem wielu religii i kultur, które współistniały, szanowały się oraz ubogacały. "To dziedzictwo jest dziś dla nas - mieszkańców Kalisza - ważne i stanowi fundament, na którym budujemy dobre relacje między nami oraz pobudza nas do współpracy dla dobra naszej małej ojczyzny ziemi kaliskiej" - napisali.

Więcej zdjęć ze zdarzenia można obejrzeć pod adresem www.ostrow24.tv

Reklama

"Wydarzenia z 11 listopada br., jakie miały miejsce w naszym mieście, są bolesne, gdyż podważają podstawowe wartości ogólnoludzkie i chrześcijańskie jak wzajemny szacunek, dialog i współpraca. Incydent spalenia Statutu Kaliskiego uderza w szczególny sposób w społeczność żydowską. Jest on przejawem antysemityzmu. Wyrażamy nasze współczucie wobec wszystkich osób które to zdarzenie szczególnie dotyka i rani" - podkreślili sygnatariusze oświadczenia.

Marsz w Kaliszu. "Chcemy budować teraźniejszość i przyszłość naszego miasta"

"Jako chrześcijanie różnych wyznań i wspólnot kościelnych współistniejących w Kaliszu chcemy budować teraźniejszość i przyszłość naszego miasta i naszej ojczyzny w duchu Ewangelii, miłości bliźniego i wzajemnego szacunku" - oświadczyli.

Pod dokumentem podpisali się: biskup Damian Bryl (Kościół Rzymskokatolicki), ks. Julian Kopiński (Kościół Polskokatolicki - w imieniu Oddziału Kaliskiego Polskiej Rady Ekumenicznej), ks. Michał Kühn (Kościół Ewangelicko-Augsburski), ks. Mirosław Antosiuk (Kościół Prawosławny), ks. Roman Woznyak (Kościół Greckokatolicki), pastor Jerzy Rycharski (Kościół Boży w Chrystusie), pastor Andrzej Stawikowski (Kościół Słowa Bożego).

Marsz w Kaliszu. Zawiadomiono prokuraturę

W piątek władze Kalisza poinformowały, że prezydent miasta zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez organizatorów marszu. Reakcja władz - jak poinformowała rzeczniczka prezydenta miasta Katarzyna Ciupek - dotyczy marszu zorganizowanego 11 listopada w Kaliszu przez grupę nacjonalistów na czele z Wojciechem Olszańskim występującym pod pseudonimem Aleksander Jabłonowski. Zawiadomienie do prokuratury skierował również przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka.

Antysemickie wystąpienia potępił przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski. "Stanowczo potępiamy zachowania antysemickie w Kaliszu. Takie postawy nie mają nic wspólnego z patriotyzmem. Godzą w godność bliźniego oraz niszczą ład społeczny i pokój. Stoją w jawnej sprzeczności z Ewangelią i nauczaniem Kościoła" - oświadczył bp Markowski.

Również szef MSWiA Mariusz Kamiński powiedział w sobotę, że wydarzenia, które 11 listopada miały miejsce w Kaliszu, były "haniebne i skandaliczne". Wyraził nadzieję, że osoby odpowiedzialne za antysemicki i rasistowski incydent poniosą konsekwencje.


Reklama

Reklama

Reklama