Reklama

Ks. Arkadiusz H. znany z filmu Sekielskich ukarany wydaleniem ze stanu duchownego

Ks. Arkadiusz H. w wyniku przeprowadzonego postępowania kanonicznego, został uznany winnym zarzucanych mu czynów i ukarany wydaleniem ze stanu duchownego - poinformowano w poniedziałek w komunikacie Diecezji Kaliskiej. W październiku zeszłego roku Sąd Okręgowy w Kaliszu uchylił wyrok w jego sprawie. Duchowny, zgodnie z poprzednim wyrokiem, otrzymał karę trzech lat pozbawienia wolności oraz dziesięcioletni zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą. Zdaniem kaliskiego sądu drugiej instancji, doszło do przedawnienia karalności czynu.

"Przed upublicznieniem, decyzja sądu kościelnego została przekazana osobom, których świadectwa doznanej krzywdy stały się podstawą do wydania wyroku skazującego i wymierzenia kary" - przekazał w komunikacie ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

Arkadiusz H. to ksiądz z filmu braci Sekielskich pt. "Zabawa w chowanego", wyemitowanego w maju 2020 roku. Dokument przedstawiał historię trzech chłopców - braci Bartłomieja i Jakuba oraz Andrzeja - wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej - Arkadiusza H.

Reklama

Po emisji filmu braci Sekielskich ksiądz Arkadiusz H. został zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej za postępowanie w latach 1994-2000.

Sprawą molestowania małoletnich przez kapłana zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Pleszewie, która zarzuciła mu, że pomiędzy wrześniem 1998 a majem 2000 r. w Pleszewie z góry powziętym zamiarem dopuścił się przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę 15-letniego pokrzywdzonego.

- Chcę z głębi serca pokornego bardzo serdecznie przeprosić pana Bartłomieja Pankowiaka - mówił. 

Zdaniem pokrzywdzonego żadne słowa żalu już nie mają znaczenia. Według niego "przeprosiny mogły być skierowane w kontekście fałszywej skruchy lub chęci otrzymania łagodniejszego wyroku". - Jeżeli te przeprosiny są szczere, to ta osoba wspięła się na wyżyny odwagi, resztek człowieczeństwa, choć w to nie wierzę - mówił w marcu Pankowiak.

Arkadiusz H. miał skrzywdzić jeszcze sześciu chłopców

15 października 2021 roku przed Sądem Okręgowym w Kaliszu odbyła się rozprawa apelacyjna ws. Arkadiusza H., księdza z Pleszewa, oskarżonego o molestowanie nieletniego ministranta. Oskarżony i poszkodowany do sądu nie przyszli.

Apelacje wnieśli prokurator i obrona w części dotyczącej wysokości kary. Sąd Rejonowy w Pleszewie w marcu 2021 r. skazał 53-letniego księdza na trzy lata bezwzględnego więzienia i 10-letni zakaz pracy z dziećmi.

53-letni obecnie Arkadiusz H. miał skrzywdzić jeszcze sześciu chłopców, którzy zgłosili się do prokuratury, ale sprawy umorzono z uwagi na przedawnienie.

Oskarżony Arkadiusz H. przyznał się w sądzie do postawionego mu zarzutu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy