Reklama

Reklama

Kościół sprzedaje Skarbowi Państwa budynek dla szkoły baletowej

Archidiecezja Poznańska zawarła z ministerstwem kultury przedwstępną umowę na sprzedaż budynku zajmowanego przez poznańską szkołę baletową. Finalizacja umowy opiewającej na 11,5 mln zł nastąpić ma w przyszłym roku, po uzyskaniu zgody Stolicy Apostolskiej.

Archidiecezja Poznańska zawarła z ministerstwem kultury przedwstępną umowę na sprzedaż budynku zajmowanego przez poznańską szkołę baletową. Finalizacja umowy opiewającej na 11,5 mln zł nastąpić ma w przyszłym roku, po uzyskaniu zgody Stolicy Apostolskiej.

Należąca do Kościoła nieruchomość jest jednym z kilku obiektów w centrum Poznania, w którym funkcjonuje szkoła baletowa. Budynek został przejęty przez państwo w latach ’50 ub. wieku.

Jak poinformował PAP reprezentujący Archidiecezję Poznańską mec. Mikołaj Drozdowicz, w piątek została zawarta przedwstępna umowa, na podstawie której strona kościelna zobowiązała się sprzedać Skarbowi Państwa nieruchomość zajmowaną przez szkołę za kwotę 11,5 mln zł.

"Jest satysfakcja, że udało się znaleźć rozwiązanie, które z jednej strony godzi prawo własności, a z drugiej usprawiedliwione potrzeby szkoły. My się w tej sprawie borykamy ze Skarbem Państwa od kilkunastu lat. Szkoda, że to, co się dziś udało osiągnąć nie było możliwe 10 lat temu - nie było przeszkód, by tej sprawy nie można było załatwić już dawno" - powiedział PAP Drozdowicz.

Reklama

Ponieważ strona kościelna musi przy tego typu transakcji uzyskać zezwolenie Stolicy Apostolskiej jest to umowa przedwstępna. Jej finalizacja ma nastąpić do końca kwietnia przyszłego roku.

"W zawartej umowie jest zapis, że jeżeli Stolica Apostolska nie wyrazi takiej zgody, umowa najmu zostanie przedłużona do 2021 roku na tych samych warunkach co dotąd. Chodzi o to, by szkoła miała poczucie bezpieczeństwa" - wyjaśnił Drozdowicz.

PAP nie udało się w piątek uzyskać komentarza resortu kultury, który jest organem założycielskim szkoły baletowej.

Zabytkowy budynek, dawniej należący do kompleksu budynków pojezuickich, w 1954 r. odebrały Kościołowi władze komunistyczne pod pretekstem konieczności odbudowy. Przejęcia budynku dokonano na podstawie dekretu o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny.

Skarb Państwa w 1996 r. wystąpił przeciwko Kościołowi na drogę sądową, próbując przejąć nieruchomość w drodze zasiedzenia. W 2007 r. sąd odrzucił wniosek.

W 2014 roku sąd w Poznaniu zdecydował, że Skarb Państwa musi zapłacić stronie kościelnej ponad 11 mln zł za bezumowne korzystanie z obiektu. Sąd uznał też, że placówka edukacyjna musi opuścić należące do Kościoła pomieszczenia, ale dzięki zawartej ze stroną kościelną umowie, szkoła nadal może w niej funkcjonować.

Jak podała w piątek "Gazeta Wyborcza", która poinformowała o podpisaniu umowy ws. sprzedaży budynku, resort kultury zapłacił Kościołowi za bezumowne korzystanie z obiektu i zgodził się płacić prawie 80 tys. zł czynszu miesięcznie. Dwuletnia umowa kończy się w przyszłym roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy