Reklama

Reklama

Kleszcze przekazują groźną chorobę potomstwu

Zespół polskich i amerykańskich naukowców odkrył, że jaja kleszczy są zakażane babeszjozą w ciele samicy przez jajniki, co powoduje, że chorobę roznoszą także larwy. Choroba atakuje zwierzęta, jest groźna także dla ludzi. Niszczy czerwone krwinki, nerki i wątrobę.

Badania naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytutu Dendrologii PAN oraz Uniwersytetu w Berkeley w USA dostarczyły nowych dowodów na temat udziału larw kleszczy w przenoszeniu babeszjozy. Badania prowadzone były na terenie Leśnych Zakładów Doświadczalnych UPP w Murowanej Goślinie i Siemianicach w Wielkopolsce oraz parków miejskich w Poznaniu. 

Pejęczaki przenoszą chorobę babeszjoza wywoływaną przez pierwotniaka z rodzaju Babesia. Choroba ta atakuje czerwone krwinki, wątrobę i nerki. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to choroba tylko zwierząt, niektóre gatunki mogą wywoływać chorobę u ludzi. Za przenośnik pierwotniaka Babesia dotychczas uznawano kleszcza łąkowego.

Kleszcze zakażają się transowarnie

Reklama

Naukowcy sprawdzali, co noszą w sobie kleszcze. - Przebadaliśmy 1598 kleszczy pospolitych na obecność pierwotniaków Babesia. W kleszczach z Wielkopolski były obecne następujące gatunki z rodzaju Babesia: B. canis, B. divergens, B. venatorum. Gatunki te są groźne dla psów i mogą być groźne dla ludzi - podkreśla dr inż. Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, cytowana w informacji prasowej z uczelni.

Babesia canis została wykryta u wszystkich stadiów rozwojowych kleszcza pospolitego, przy czym najwyższy odsetek był notowany w larwach (13 proc.) - donoszą badacze.

Uwaga na kleszcze! Ministerstwo Zdrowia ostrzega

- Nasze odkrycie sugeruje, że Babesia jest przekazywana przez samice kleszczy poprzez jajniki do jaj - transowarnie, czyli "mama" kleszcza przekazuje je swojemu potomstwu - podkreśla dr Wierzbicka.

Okazało się jednocześnie, że na terenach leśnych 10,2 proc. kleszczy przenosiło pasożyta Babesia, a w parkach w parkach miejskich - 2,5 proc. Jest to sytuacja odwrotna, niż obserwowana np. dla bakterii boreliozy, która częściej występuje w miastach niż w lesie.

Babeszjoza może przenieść się na ludzi

Wyniki badania wskazują na to, że kleszcz może przenosić babeszjozę na zwierzęta i ludzi. W związku z tym naukowcy wskazują na potrzebę prowadzenia dalszych badań, które zweryfikują rolę kleszczy w zakażaniu i rzeczywiste możliwości przenoszenia choroby.

Kogo kleszcze lubią najbardziej? Znaczenie ma nie tylko grupa krwi

Badanie pokazało jednocześnie, że rekreacyjne tereny Poznania to miejsce występowania choroby groźnej szczególnie dla psów, która może poważnie zaszkodzić ludziom. Odsetek zarażonych kleszczy w tym rejonie jest wyższy, niż notowany w innych częściach kraju. Właściciele psów i weterynarze powinni brać to pod uwagę w planowaniu ochrony psów, jak i diagnostyce ich chorób - sugerują autorzy badania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama