Reklama

Kalisz. Siostra katechetka miała znęcać się nad dziećmi. Sprawa trafiła do rzecznika dyscyplinarnego

"Nie pozwalała dzieciom jeść w klasie śniadań, ani korzystać z toalety. Mówiła, że jak rodzice będą pili alkohol, to przyjedzie po nich policja, nawiedzi ich szatan i pójdą do piekła" - twierdzi jeden z rodziców z Kalisza, który zgłosił policji, że siostra katechetka znęca się w szkole nad jego córkami i innymi uczniami. Szkoła zawiadomiła o sprawie rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli przy wojewodzie wielkopolskim.

Ponadto - jak podała rzecznik - wicedyrektor szkoły pisemnie zwróciła się do dyrektora wydziału katechetycznego Kurii Diecezjanej w Kaliszu o zmianę na stanowisku nauczyciela religii.

Podejrzenia o znęcanie się nad uczniami

Sprawa ujrzała światło dzienne w połowie listopada br. mieszkaniec Kalisza zawiadomił policję o podejrzeniu znęcania się nad jego trzema córkami oraz innymi uczniami przez siostrę katechetkę w Szkole Podstawowej nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich w Kaliszu. Sprawa - jak ocenił  - dotyczy uczniów z klas od 1 do 4.

Jak twierdzi, znęcanie polegało na tym, że "podczas przerw między lekcjami katechetka nie pozwalała dzieciom jeść w klasie śniadań, ani korzystać z toalety. Mówiła, że jak rodzice będą pili alkohol, to przyjedzie po nich policja, nawiedzi ich szatan i pójdą do piekła. Twierdziła, że dzieci trafią wtedy do domu dziecka. Potrafiła też szarpać dzieci za ręce, czy ubrania" - wymienił mężczyzna.

Reklama

Ojciec dziewczynek powiedział, że rodzice poszli ze skargą do dyrekcji szkoły. - Poinformowano nas, że nie można nic zrobić, bo zakonnica jest pracownicą kościoła, a nie szkoły - stwierdził. Dlatego - jak przekazał - zawiadomił policję, która prowadzi czynności wyjaśniające w kierunku znęcania się psychicznego i fizycznego.

Po nagłośnieniu sprawy Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny (nazaretanki) wydało oświadczenie, w którym poinformowano, że siostra katechetka nie przyznała się do zarzucanych jej medialnie czynów. Z kolei dyrekcja podstawówki przekazała, że nie będzie wypowiadać się do czasu wyjaśnienia sprawy.

Katechetka na urlopie

Dyrekcja szkoły - jak przekazała rzecznik prasowy Magdalena Miczek - przeprowadziła rozmowy z wychowawcami klas i zebrała od nich informacje w sprawie, przeanalizowała zapisy kontaktów rodziców i zgłaszane przez nich uwagi przez dziennik elektroniczny. 

- W wyniku rozpoznania sprawy szkoła zawiadomiła rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli przy Wojewodzie Wielkopolskim o możliwości popełnienia czynu psychicznego i fizycznego znęcania się nad uczniami naruszającego prawo i dobro ucznia przez nauczycielkę religii - poinformowała.

W klasach, w których uczyła katechetka, zaplanowano cykl warsztatów z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, prowadzonych przez psychologa i pedagoga.

Nauczycielka religii od 14 listopada 2022 roku, na swój wniosek, przebywa na urlopie bezpłatnym.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kalisz | Kuratorium Oświaty w Poznaniu | katechetka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy