Kalisz: Dzieci ze szkoły specjalnej będą pracować z alpakami i kozami

Do zwierząt terapeutycznych, jakie pracują z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu, dołączą cztery alpaki oraz trzy kozy. "Alpaki odprężają, wyciszają i nastrajają pozytywnie do życia" - stwierdziła dyrektor placówki, podkreślając, że obniżają tym samym poziom lęku i stresu u dzieci.

Alpaki, zdjęcie ilustracyjne
Alpaki, zdjęcie ilustracyjneAgencja WschódAgencja FORUM

Terapia rozpocznie się od 10 lutego, po feriach zimowych. Obejmie wszystkich 114 uczniów szkoły, ze szczególnym naciskiem na pracę z dziećmi autystycznymi oraz z upośledzeniem umiarkowanym, znacznym i głębokim - poinformowała w środę dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 przy ul. Budowlanych w Kaliszu Sylwia Baranowska.

Na systematyczne zajęcia do szkoły będą przyjeżdżać z regionu łódzkiego alpaki - Kamiś, Kropek, Buliś i Choco oraz kózki - Czikita, Bolek i Lolek.

"Postanowiliśmy wdrożyć alpakoterapię jako formę wspierającą rozwój naszych uczniów" - powiedziała Sylwia Baranowska. Wyjaśniła, że terapia polega na bezpośrednim kontakcie dziecka ze zwierzęciem poprzez karmienie, przytulanie i głaskanie.

"Nastrajają pozytywnie do życia"

"Alpaki odprężają, wyciszają i nastrajają pozytywnie do życia. Zwierzątka są ciepłe i miękkie w dotyku, dzięki czemu obniża się poziom lęku i stresu u dzieci. Osoby nadpobudliwe i nerwowe wyciszają się podczas kontaktu z alpakami, natomiast wycofane i nieśmiałe - otwierają się na świat" - poinformowała dyrektor szkoły.

Wyjaśniła, że kontakt z alpaką stymuluje rozwój ruchowy i zmysły, obniża napięcie i lęk, wspiera pewność siebie, uczy empatii.

W szkole prowadzona jest też dogoterapia.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?