Reklama

Reklama

Błaszczak o strażakach z Gorzowa: Wielki szacunek

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podziękował strażakom za akcję gaszenia pożaru katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Obecnie trwa dogaszanie pożaru zabytkowej katedry. Pożar wybuchł pod wieczór w sobotę, akcja gaśnicza trwała przez całą noc.

"Dziękuję Strażakom za profesjonalną akcję gaszenia pożaru gorzowskiej katedry. Wielki szacunek!"- napisał w niedzielę na twitterze minister Błaszczak.

Zgłoszenie o pożarze katedry straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach. Akcja gaszenia pożaru była trudna, bo wieża gorzowskiej katedry ma około 40 m wysokości. A akcji brało udział ponad 50 zastępów straży pożarnej.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem jego historii i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

Reklama

Strona Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 r. Rangę kościoła katedralnego świątynia zyskała 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem Gorzowa Wielkopolskiego, jak i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy