Reklama

Reklama

Biskup kaliski prosi kapłanów o uszanowanie decyzji parafian, którzy nie chcą przyjąć kolędy

- Prosimy duszpasterzy o uszanowanie decyzji osób, które ze względów sanitarnych nie będą chciały uczestniczyć w spotkaniu kolędowym - czytamy w komunikacie biskupa kaliskiego na stronie diecezji kaliskiej. Ponadto księża proszeni są o "rozważenie najwłaściwszego sposobu przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej" ze względu na sytuację pandemiczną.

Do kapłanów skierowano prośbę "o braterskie zrozumienie i unikanie komentarzy co do podjętych przez poszczególne parafie decyzji o formie kolędowania".

Diecezja kaliska wydała komunikat dotyczący zbliżającej się corocznej tradycji kolędowych spotkań duszpasterskich w domach wiernych.

Przypomniano w nim, że tradycyjna kolęda jest ważnym elementem w życiu parafii; doskonałą okazją do ewangelizacji i ważnym sposobem na dotarcie do wielu parafian, z którymi nie ma innych okazji do spotkania.

Kolęda 2021/2022. Biskup kaliski: Należy rozważyć najwłaściwszy sposób

"Ponadto w parafiach, gdzie zostali ustanowieni nowi proboszczowie, wizyta duszpasterska jest tym bardziej potrzebna, gdyż umożliwia poznanie się duszpasterza z parafianami" - napisano.

Reklama

Podkreślono, że z uwagi na istniejące wciąż zagrożenie epidemiczne, należy rozważyć najwłaściwszy sposób jej przeprowadzenia.

Dlatego Biskup Kaliski - jak poinformowano - pozostawia proboszczom, którzy powinni skonsultować się z radami parafialnymi, możliwość podjęcia decyzji co do sposobu przeprowadzenia kolędy "z zachowaniem jednakże zasad higieny sanitarnej i z użyciem koniecznych środków ostrożności".

Wierni mogą upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony

Wierni przyjmujący księdza po kolędzie mają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony; dlatego powinien on mieć przy sobie paszport covidowy - wynika ze wskazań biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego przed nadchodzącą kolędą.

Wskazania biskupa w związku z kolędą 2021/2022 zamieszczono na stronie internetowej diecezji elbląskiej. Hierarcha przypomniał w nich, że trwa czwarta fala epidemii. - W życiu społeczeństwa wiąże się to z rozmaitymi prawnymi ograniczeniami - zaznaczył.

Bp Jezierski przypomniał również, że księża odbywają spotkania kolędowe na wyraźne uprzednie zaproszenie, a parafianie mają naturalne prawo zrezygnować z kolędy, jeśli czują się zagrożeni zarażeniem.
Wskazał on, że odwiedzający parafian ksiądz powinien zachować obowiązujące przepisy sanitarne (dystans, maseczka, dezynfekcja rąk), a wizyta powinna trwać maksymalnie 15 minut.

- Przyjmujący księdza mają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony. Dlatego ksiądz powinien mieć ze sobą paszport covidowy. Wierni mogą odmówić wizyty kolędowej w przypadku niezaszczepienia księdza - napisał bp Jezierski.

Kolęda w dobie pandemii

Według wskazań biskupa elbląskiego w kolędzie nie powinny uczestniczyć wraz z księdzem inne osoby, aby nie zwiększać możliwości rozprzestrzeniania wirusa.

Hierarcha przekazał również, że dla tych, którzy nie decydują się na przyjęcie kolędy w domu, można odprawić mszę św. w kościele, ze specjalnym błogosławieństwem rodzin. "Nieprzyjęcie wizyty kolędowej w czasie pandemii nie może być rozumiane jako zrywanie więzi z parafią oraz jej duszpasterzami" - zastrzegł bp Jezierski.

Wizyta duszpasterska - nazywana popularnie kolędą - to tradycyjne odwiedziny księdza proboszcza lub osoby go reprezentującej w domach parafian. Choć prawo kanoniczne nie określa konkretnego czasu w ciągu roku, w którym powinna odbyć się taka wizyta, zazwyczaj składa się ją po świętach Bożego Narodzenia.

Podczas wizyty ksiądz modli się z parafianami, udziela im błogosławieństwa na cały rok i święci dom. Wizyta jest także okazją do rozmowy i bliższego poznania się księdza z wiernymi.

Reklama

Reklama

Reklama