Reklama

Reklama

101. premiera cyklu Verba Sacra

Fragmenty Listu do Hebrajczyków przeczyta w niedzielę w Poznaniu Olgierd Łukaszewicz w ramach 101. premiery cyklu Verba Sacra. Prezentacja odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej.

Autorem wyboru fragmentów i komentarza jest metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Prezentacji towarzyszyć będzie kwartet solistów Filharmonii Poznańskiej.

Reklama

Jak powiedział w piątek twórca i reżyser cyklu, Przemysław Basiński, prezentację z cyklu Verba Sacra otwierała "Księga Koheleta" - tekst starotestamentowy; drugą setkę otwiera List z Nowego Testamentu.

"List do Hebrajczyków" to tekst szczególnie aktualny teraz, w okresie Roku Kapłańskiego - to jest wykład wiary chrześcijańskiej, adresowany do najbardziej wymagającej społeczności, wywodzącej się z wyznawców judaizmu - powiedział Basiński.

Jak zauważył, na razie nie ma zagrożenia, że organizatorom cyklu skończą się teksty do czytania. - W takim rytmie, jak obecny, ksiąg Biblii mamy jeszcze do przeczytania na okres co najmniej 5 lat. Jeśli do tego dołączyć Ojców Kościoła i świętych oraz lektury Jana Pawła II, to mamy pracę zapewnioną na 50 lat - ocenił.

"List do Hebrajczyków" w kanonie Nowego Testamentu przypisywany jest św. Pawłowi Apostołowi, choć do dzisiaj jego autorstwo nie jest potwierdzone.

Verba Sacra to interdyscyplinarny projekt artystyczno-naukowo-religijny. W jego ramach odbyły się publiczne prezentacje Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu aktorów w świątyniach całej Polski. Oprócz podstawowego cyklu Modlitwy Katedr Polskich powstał nowy - Wielka Klasyka, poświęcony arcydziełom literatury polskiej i światowej.

Od 2001 roku realizowany jest Festiwal Sztuki Słowa, jedyny tego typu festiwal na świecie. W roku 2005 twórcy Verba Sacra zorganizowali pierwszy polski Maraton Biblijny, w trakcie którego przez 6 dni i nocy przeczytano w całości Pismo Święte. W tym samym roku odbyła się Wielka Gala Papieska w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich z udziałem 2000 widzów.

W 2007 roku w Gdańsku odbyło się czytanie całego "Pana Tadeusza" przez Andrzeja Seweryna. Od roku 2004 wielką popularnością cieszy się Biblia Kaszubska w Wejherowie, czytana co roku przez Danutę Stenkę. Od 2001 roku twórcy cyklu promują wśród aktorów piękno słowa poprzez konkurs na interpretację tekstu biblijnego i klasycznego.

Setna premiera cyklu Verba Sacra, w ramach której zaprezentowano najstarsze modlitwy chrześcijan, odbyła się w lutym.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy