Dziambor: Czarnek uderza w wolność rodziców decydowania o ich dzieciach

WIDEO | Wtorek, 25 października (21:41)

"Dzisiaj wiedza jest w internecie. Trzeba ją zdobywać w inny sposób, niż tradycyjny. Edukacja domowa jest bardzo ważna" - tak na pytanie o tzw. lex Czarnek, która likwiduje edukację domową, odpowiedział Artur Dziambor w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Poseł Konfederacji powiedział też, że nie ma nic przeciwko Ukraińcom w Polsce, pod warunkiem, że będą normalnie pracowali i płacili tutaj podatki.

W lex Czarnek 2.0 wiele zapisów zostało powtórzonych i przypomnę, że prezydent Duda zdążył już raz ją zawetować, więc liczę tutaj na jego drugą akcję w tym samym stylu - powiedział wiceprzewodniczący sejmowej komisji edukacji- poseł Konfederacji - Artur Dziambor, pytany o lex. Czarnek 2.0. w sejmowym studiu RMF FM.

Dzieci na home schoollingu (edukacja domowa) jest 32 tys. w Polsce, na 5 mln uczniów, dlatego o tę mniejszość trzeba zabiegać i walczyć o ich prawa. I to jest ta mniejszość, której nie powinno się rozważać pod kątem wyborczym, ale pod kątem tego, czy istnieją prawa obywatelskie - podkreślił gość Tomasza Terlikowskiego.

Przypomnijmy, według projektu ministerstwa edukacji, w nowej ustawie kurator oświatowy będzie sprawował dużo większą, niż wcześniej, kontrolę nad szkołami. Do odrzuconego wiosną 2022 r. poselskiego projektu ustawy "lex Czarnek", tym razem dodano też zapisy utrudniające uczniom dostęp do edukacji domowej.

Artur Dziambor był też pytany o stosunek Konfederacji do Ukraińców i o to, czy 1,1 mln obywateli tego kraju przebywających w Polsce może zaszkodzić polskiej ekonomii. Może pomóc polskiej ekonomii, jeżeli Ukraińcy pójdą do normalnej pracy i będą płacili podatki, to będzie dobrze - odpowiedział gość Tomasza Terlikowskiego.
Najlepsze tematy