Lorenz: Rosja zamieni rekrutów w mięso armatnie. Może czekać ich rzeź

WIDEO | Środa, 28 września (21:38)

Eksplozje, jak popatrzymy na mapę, to doszło do nich tuż przy granicy wód terytorialnych Danii. To był sygnał dla całego NATO. Nie na wodach terytorialnych państwa członkowskiego, więc jeśli zakładamy scenariusz, że jest to sabotaż i - mówiąc wprost - sabotaż przeprowadzony przez Rosjan, to raczej jest to sygnał dla całego NATO i ostrzeżenie, że jesteśmy (Rosjanie - przyp. RMF FM) w stanie nie tylko eskalować kryzys energetyczny, ale znaleźć też pretekst do tego, żeby eskalować napięcia militarne - mówił o uszkodzeniu gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Pytany, czy w związku z ostatnimi wydarzeniami Polska powinna wzmocnić ochronę Baltic Pipe, odpowiedział: Rzeczywiście musimy bronić infrastruktury krytycznej. Polska w coraz większym stopniu jest uzależniona od dostaw energii drogą morską od strony Morza Bałtyckiego. Po prostu musimy mieć zdolności do wykrywania, monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniom. Dopytywany, czy rzeczywiście jesteśmy w stanie to zrobić, analityk zwrócił uwagę, że Polska inwestuje w marynarkę wojenną. Na razie ograniczone, ale takie podstawowe zdolności mamy - stwierdził.

Na szczęście jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mamy sojuszników, którzy dysponują także zdolnościami na Morzu Bałtyckim. Mamy Szwecję, która dysponuje okrętami podwodnymi i która niedługo - miejmy nadzieję - będzie członkiem NATO. Możemy się wymieniać informacjami wywiadowczymi, możemy wspólnie prowadzić działania, które wzmocnią bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej - dodał.

Tomasz Terlikowski na antenie RMF FM pytał też o wypowiedź Joe Bidena w sprawie Nord Stream 2. Amerykański prezydent mówił, że po ataku Rosji na Ukrainę rurociąg nie będzie pracował. Jeśli chodzi o wypowiedzi Bidena, to one się odnosiły do zdolności USA do wywarcia presji na Niemcy, żeby nie uruchamiały Nord Stream 2. Oczywiście po tych wypowiedziach można się
Najlepsze tematy