Majchrowski: Ostatnie zmiany w PIT oznaczają, że Kraków będzie miał 400 mln zł straty

WIDEO | Poniedziałek, 26 września (20:59)

Powietrze nie ma granic. Walczyliśmy przez długi czas i doprowadziliśmy do tego, że w Krakowie istnieje zakaz palenia paliwami stałymi, co spowodowało znaczny wzrost czystości powietrza. Powietrze mamy znacznie lepsze, niż mieliśmy parę lat temu. Natomiast sprawa nie została załatwiona w ten sam sposób, gdy idzie o tzw. obwarzanek, czyli gminy, które otaczają Kraków. Tam nie ma takiej uchwały, tam można robić co się chce, gdy chodzi o palenie. Chodziło nam o to, żeby tę sprawę doprowadzić do takiej samej sytuacji, która jest w Krakowie – tak na pytanie o to, czy przesunięcie wejścia w życie uchwały antysmogowej dla Małopolski wpłynie na jakość powietrza w Krakowie, odpowiedział Jacek Majchrowski. Dziś na ten temat dyskutują radni sejmiku. Martwi mnie to bardzo. Sejmik chce to zmienić i jeszcze przez półtora roku pozwolić na taką samowolkę, gdy idzie o palenie, co się odbije na Krakowie tak, jak do tej pory się odbiło. Myśleliśmy, że się to szybko skończy – dodał prezydent Krakowa.

Jacek Majchrowski był też pytany w Popołudniowej rozmowie w RMF FM o to, jak wzrosną w Krakowie opłaty m.in. za ogrzewanie czy bilety na komunikację miejską. Nie wiemy, na czym stoimy w tej chwili. Co prawda mamy - jak idzie o energię elektryczną - taką umowę grupy zakupowej, która obowiązuje do połowy przyszłego roku. To są ceny stałe - nie są takie, jak były na początku, bo co prawda cena energii jest taka sama, ale koszty przesyłu i inne pochodne wzrosły, ale to był taki wzrost, który dało się wytrzymać. Natomiast w tej chwili, jeśli to wszystko pójdzie pięć razy albo nawet siedem razy w górę od połowy roku, to będzie tragedia - stwierdził prezydent stolicy Małopolski. Na razie mamy jedną sytuację niewesołą. Mamy do końca roku umowy na gaz. Ogłosiliśmy przetarg i żadna firma nie zgłosiła się do przetargu - dodał.

Gość Kazimiery Szczuki zwrócił uwagę na to, że wzrosty cen energii będą zabójcze dla wielu przedsiębiorstw. Dopytywany, czy miasto przewiduje jakąś pomoc dla firm
Najlepsze tematy