Bosacki o żądaniu reparacji: Być może to poprzemy

WIDEO | Czwartek, 8 września (16:11)

„Jeśli chodzi o rzeczy, w których jedno państwo żąda czegoś od drugiego państwa, to prawnie musi to rozpocząć rząd. Rząd PiS-u mówi o tym od 7 lat, a do tej pory nie zrobił podstawowej rzeczy - nie wysłał noty dyplomatycznej z tym, czego żąda” - powiedział w Rozmowie w południe w RMF FM Marcin Bosacki, senator Koalicji Obywatelskiej komentując raport dot. reparacji wojennych, które Polska żąda od Niemiec. „Jeśli to zobaczymy, to ocenimy to i być może wesprzemy. Jest niewątpliwe, że prawnie i moralnie Niemcy nie rozliczyły się do końca ze swoich zobowiązań” – dodał.
Mocno bym się zastanowił, na ile ta sprawa prawnie jest do "ugryzienia’" i próbowałbym z całą pewnością mocno rozmawiać z Niemcami poufnie. W tej chwili mamy do czynienia z propagandą trwającą 6 lat, za którą nie idą prawdziwe środki prawne i dyplomatyczne - zaznaczył gość Mariusza Piekarskiego. nam w ostatnich 30 latach jedną skuteczną operację wymuszania na innym państwie dużych pieniędzy, to była operacja izraelsko-żydowska wymuszania pieniędzy na Szwajcarii. To wymaga sojuszników, a rząd PiS-u nie ma w żadnej poważnej sprawie dla Polski żadnych sojuszników - zwrócił uwagę senator.

„Docierają do nas sygnały, że ten rząd nie wyzbył się po całej aferze Pegasusa, tego typu ambicji i nadal swoich przeciwników politycznych w podobny sposób totalnie inwigiluje. Czy to jest Pegasus czy to jest podobny, może nawet bardziej zaawansowany system, tego jeszcze nie wiemy” – mówił w internetowej części Rozmowy w południe w RMF FM Marcin Bosacki, senator Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący senackiej komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus.
Prowadzący rozmowę Mariusz Piekarski pytał swojego gościa również o pracę senackiej komisji ds. Pagasusa. Czy będą kolejne przesłuchania? „Jeśli będą potwierdzone, bo mamy nieoficjalne przesłuchy o niepotwierdzonych przypadkach inwigilacji Pegausem, to tak będą jeszcze przesłuchania” – mówił Bosacki.
A kiedy rapo
Najlepsze tematy