Jabłoński: Ursula von der Leyen chce, by Donald Tusk został premierem

WIDEO | Poniedziałek, 5 września (21:16)

"To dobrze, ze Polska jest w Unii Europejskiej. Uważam, że to jest jeden z najważniejszych sojuszy, który zapewnia nam bezpieczeństwo. To jest ten element, o którym się często zapomina. Choć nie wszystko nam się podoba, jak funkcjonuje, ale to, że my jesteśmy (w UE - przyp. red.), to ma bardzo dużą wartość" – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Jak dodał, "bilans jest zdecydowanie korzystny".

Internetowa część rozmowy została poświęcona kwestiom związanym z Krajowym Planem Odbudowy i przestrzeganiu przez Polskę praworządności.

Wiceszef MSZ zapewnił, że nikt w obozie rządzącym nie chce rezygnować z pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. "Uważam, że te pieniądze nam się należą w myśl prawa europejskiego, w myśl traktatów, nie powinniśmy z nich rezygnować i dopóty dopóki możliwość i uzyskania istnieje, powinniśmy zrobić wszystko, żeby one zostały wypłacone" - podkreślił Jabłoński.

Ocenił zarazem, że "cały czas są podejmowane próby", aby Polskę pozbawić tych pieniędzy. "Podejmują je ci politycy, którzy uważają, że to może być narzędzie do zmiany władzy w Polsce i to są politycy zarówno naszej opozycji, jak i politycy w Brukseli" - przekonywał wiceminister spraw zagranicznych.

"Pani przewodnicząca (Komisji Europejskiej) Ursula von der Leyen powiedziała wprost, że jej cele jest doprowadzenie do tego, żeby Donald Tusk został premierem i powiedziała to publicznie. To nie jest wymyślone przez mnie czy zmontowane" - dodał Jabłoński.

W dalszej części rozmowy między Kazimierą Szczuką a wiceszefem MSZ doszło do sporu o praworządność i niezależność sędziów. "Czy sędzia Paweł Juszczyszyn został przywrócony do orzekania? - zapytała Szczuka. "Sędzia Juszczyszyn, tak, jak każdy inny sędzia i każdy inny obywatel - wszyscy są równi wobec prawa - może skorzystać z procedury, jeżeli im się nie podobają wcześniejsze orzeczenia, weryfikacji tych orzeczeń" - odpowiedział Jabłoński.

"Czyli sędzia
Najlepsze tematy