Gen. Pacek: Odbudowa potencjału Rosji to kwestia roku lub dwóch lat

WIDEO | Piątek, 10 czerwca (21:28)

„Rosja przegrała wojnę ze światem. Energia, dolary i euro to nie wszystko. Odcięli się cywilizacyjnie. Za chwilę się odetną technologicznie, już się zaczynają odcinać. Zaczynają się odcinać od cywilizowanego świata zachodu” – mówił gen. Pacek w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Generał nie wykluczył jednak, że Putin może nie zatrzymać się na Ukrainie. „Jego kolejną wojną może być dalsze rozszerzanie imperium rosyjskiego o Mołdawię czy Gruzję. Nie odważy się uderzyć na NATO, ponieważ my sami w NATO przekonaliśmy się w ostatnich miesiącach, że art. 5 to nie jest lipa” – mówił generał.

Zdaniem Packa odbudowa potencjału militarnego Rosji nie jest kwestia dekad. „To jest kwestia nie mniej niż roku, czy dwóch lat. Dzisiaj w ciągu pięciu lat można okręt wybudować. Pięć lat w zbrojeniówce to jest wystarczający okres na wszystko. Na budowę tego, co jest potrzebne na tę wojnę – artyleria, wojska lądowe, wozy piechoty, amunicja, rakiety – dużo czasu nie trzeba” – przekonywał były komendant główny Żandarmerii Wojskowej.

"Tego, kiedy skończy się wojna, nie wie nikt. Nawet Władimir Putin. Ta wojna może potrwać długo" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM gen. Bogusław Pacek. "Ta wojna, na wschodzie Ukrainy powinna zakończyć się pod koniec roku. A następny etap wojny lub dalsza wojna - będzie zależała od decyzji politycznych i militarnych. (...) Dużo będzie zależało od tego, na ile Zachód będzie zdecydowany wspierać Ukrainę i na ile Ukraina będzie się upierała przy odzyskaniu Krymu" - dodaje gość Marka Tejchmana.
Najlepsze tematy