Grzegorz Puda o KPO: Musimy zrealizować to, na co się umówiliśmy

WIDEO | Piątek, 3 czerwca (22:16)

"Z pewnością mogę powiedzieć, że środki finansowe z Krajowego Planu Odbudowy do nas wpłyną" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. "Musimy zrealizować to, na co się umówiliśmy" - podkreślał gość Marka Tejchmana.

„Z informacji, które posiadam projekt rozwiązań, które będą miały za zadanie ułatwić korzystanie z energii wiatrowej wpłynął właśnie na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów. Myślę, że niedługo będziemy nad tym debatować” – mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Marek Tejchman dopytywał czy projekt ma szansę zostać przyjęty prze Sejm do końca czerwca: „Mam nadzieję, że będzie rozpatrzony przez radę ministrów jeszcze w tym miesiącu i będziemy się starać jak najszybciej wprowadzić go w życie” – zapewniał gość RMF FM.

Kolejnym z kamieni milowych, które polski rząd musi spełnić jest wprowadzenie podatku od samochodów spalinowych, czyli tych napędzanych benzyną lub dieslem. Zdaniem ministra nie będzie to podatek, a „zróżnicowanie opłat”: „Niekoniecznie podatków, w zależności od tego jakim, kto paliwem swój samochód napędza i z pewnością tak jak jest w tej chwili będzie inna akcyza na samochody związane z napędem elektrycznym, a inne z tradycyjnymi silnikami spalinowymi” – mówił minister funduszy i polityki regionalnej.
„Ten zapis po prostu będzie takim zapisem, który będzie dalej kontynuowany. I drugi, o którym mało kto mówi ale również wprowadzenie opłat, i tu mówimy tylko i wyłącznie o ciężarówkach na autostradach. Przecież my z polityki spójności, czyli z tych środków finansowych, którymi ja zarządzam cały czas, głównie poprzez ministerstwo infrastruktury, GDDKiA budujemy nowe drogi. I te nowe drogi bardzo często nie są objęte systemem opłat dla samochodów ciężarowych” – dodał.
Najlepsze tematy