Gaweł: Prezydent mówił, że nie wyobraża sobie, by osoby słabe były odstawiane na granicę

WIDEO | Czwartek, 9 grudnia 2021 (00:11)

"Prosiłem pana prezydenta o konsensus humanitarny (w kwestii migrantów na granicy), którego jestem zwolennikiem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy przyszedł mróz” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Michał Gaweł, prezes Fundacji Dialog, świeżo po spotkaniu z Andrzejem Dudą. Tłumaczył, że w konsensusie chodzi o to, by "do zakończenia budowy trwałego ogrodzenia na granicy nie było takiej sytuacji, że straż graniczna lub polskie służby odprowadzają lub push backują migrantów”. Gaweł podkreślił, że prezydent podziela „twarde stanowisko rządu”, że granicę należy chronić, ale do samej kwestii konsensusu się nie odniósł. „Bardzo pozytywnie wyrażał się o działalności polskich służb, ale też mówił o tym, że nie wyobraża sobie, by osoby słabe były odstawiane przez polskie służby” – powiedział.
Gaweł powiedział, że Fundacja Dialog jest "wentylem humanitarnym". My organizujemy pomoc instytucjonalną, np. osobom w trudnej sytuacji zdrowotnej do nas trafiają. W tym roku mieliśmy 300 takich osób - powiedział.
Gość Tomasza Terlikowskiego powiedział, że obecnie przez granicę nie przechodzi tyle osób, co wcześniej. Dostęp mediów i organizacji pozarządowych jest bardzo ograniczony do pasma granicznego. Z tego co my widzimy, to mamy tych osób mniej. Są pojedyncze osoby, ostatnio byli to głównie mężczyźni, to byli głównie osoby narodowości syryjskiej - mówił Gaweł.
Prezes Fundacji Dialog pytany o zaangażowanie Kościoła w kryzys migracyjny widzi niemal wyłącznie w działaniach biskupa Krzysztofa Zadarko, który w Konferencji Episkopatu Polski przewodniczy radzie ds. migracji. Mamy stanowisko KEP, a z drugiej strony nie odczuwam, jeżeli chodzi o niektóre parafie, takiego wsparcia. Często modlitwy organizowane w parafiach są za ojczyznę, za ochronę ojczyzny, a rzadziej się spotyka modlitwy za migrantów - powiedział.

Media i organizacje pozarządowe humanitarne powinny być dopuszczone do granicy. Moim zdaniem uszczelni to granicę, ale też pozwoli na monitorowanie tego, co tam się d
Najlepsze tematy