Żukowska: Stan wyjątkowy jest tylko po to, żeby nie dopuścić mediów do granicy

WIDEO | Środa, 10 listopada (10:41)

"Stan wyjątkowy jest tylko po to, żeby nie dopuścić mediów do granicy" – powiedziała w Porannej rozmowie w RMF FM Anna Maria Żukowska. Posłanka Lewicy uważa również, że "mury na granicy są nieefektywne". "Humanitarne by było odsyłanie tych osób samolotami do krajów pochodzenia, a nie do lasu. Potem po 10 razy próbują z tego lasu przejść. Zamiast w ten sposób podchodzić do tematu my powinniśmy mieć umowę o readmisji z innymi państwami" – dodała.

W tych murach muszą być jakieś przejścia graniczne i do tych przejść granicznych będą się sami kierować ci ludzie, bo będą przepychani kolbami karabinów, tak, jak się to dzieje w tej chwili - tak Anna Maria Żukowska w Porannej rozmowie w RMF FM oceniła pomysł budowy stalowego płotu z drutem kolczastym na odcinku granicy z Białorusią.

„To nie jest uroczystość, w której chciałabym brać udział, bo ona została afirmowana przez państwo i państwo polskie weźmie, rękami PiS-u, odpowiedzialność na siebie za wszystko, co się tam wydarzy. A poprzednie lata każą przypuszczać, że może się wydarzyć dużo niefajnych i niepatriotycznych rzeczy” – mówiła Anna Maria Żukowska pytana, czy weźmie udział w Marszu Niepodległości.
Robert Mazurek zapytał Żukowską także o to, ile podpisów pod projektem ustawy legalizującej aborcję do 12. Tygodnia udało się zebrać Lewicy. „50 tys. podpisów jest już w tej chwili zebranych. Nie ma presji czasowej, bo jest pandemia i nie ma tych trzymiesięcznych okresów, w których trzeba zebrać (podpisy – red.). Natomiast teraz jest bardzo duża fala po tragicznej śmierci pani Izy, osób, które przysyłają do biur podpisane listy, chcą się zaangażować. Stawiamy sobie taki cel, żeby w grudniu zakończyć zbiórkę, chociaż teoretycznie możemy dłużej” – odpowiedziała posłanka Lewicy.
W programie padło też pytanie o to, czy ws. aborcji powinno odbyć się w Polsce referendum. „Na pewno nie w tej chwili. Nie pod rządami PiS-u, ponieważ zgodnie ustawą Sejm może w każdej chwili zmienić treść pytań, bo to Sejm ustala pyta
Najlepsze tematy