Prof. Andrzej Horban: Choroba dotyka wszystkich, na oddziałach są teraz głównie antyszczepionkowcy

WIDEO | Wtorek, 2 listopada (10:47)

„Choroba dotyka wszystkich, na oddziałach są głównie teraz antyszczepionkowcy” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Andrzej Horban. Przewodniczący Rady Medycznej przy premierze przekonywał, że ta nie jest za wprowadzeniem lockdownu. „Jeżeli zamykać szkoły, to bardzo lokalnie – zamykamy tam, gdzie są duże ogniska” – komentował i jak dodał, takie sytuacje już mają miejsce.

Odpowiedź immunologiczna na szczepionkę jest mniej więcej podobna do odpowiedzi w przypadku innych wirusowych chorób - tzn. pojawia się po tygodniu i utrzymuje się być może przez nawet pół roku - tłumaczył prof. Horban na antenie RMF FM działanie szczepionki przeciwko Covid-19. Zapytany o to, dlaczego na pewne choroby szczepimy się raz w życiu, a na niektóre kilkukrotnie wyjaśnił, że zależy to zarówno od patogenu, jak i od szczepionki.

Robert Mazurek pytał także o to, czy na Covid-19 będziemy musieli się doszczepiać sezonowo: Tego nie wiem, bo to nowa jednostka chorobowa, nowy wirus, nowe szczepionki - skomentował przewodniczący Rady Medycznej przy premierze.

Znamy takich, którzy zaszczepili się, zachorowali i niestety zeszli z tego padołu. Szczepionka nie zabezpiecza w 100-procentach przed zachorowaniem. Zabezpiecza natomiast prawie w 100-procentach przed ciężkim przebiegiem choroby - przekonywał profesor.
Najlepsze tematy