Ragiel: W czasie pandemii wzrosła liczba kremacji

WIDEO | Piątek, 29 października 2021 (19:34)

„W ostatnim czasie wzrosła liczba kremacji. W zasadzie ta liczba wzrasta z miesiąca na miesiąc. Głównie za sprawą pandemii. Bliscy mają wtedy obawy przed pożegnaniem zmarłego. I wtedy zlecają kremację. Czasami dzieje się tak mimo woli zmarłego” – mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy Adam Ragiel, balsamista, założyciel Polskiego Centrum Szkolnictwa Funeralnego.

Jak jeszcze zmieniła się branża pogrzebowa? „Ludzie są też coraz bardziej świadomi tego, czym jest balsamacja. Sami proszą czy też żądają wykonania takiego zabiegu” – mówił gość Marka Tejchmana.

Czym jest balsamacja? „To taka dezynsekcja zewnętrzna, żeby zewnętrznie pozbyć się tych bakterii. Głównie po to, żeby rodzina mogła się bezpiecznie pożegnać” – mówił Ragiel. „Jest taki odruch bezwarunkowy u rodziny, że po prostu podchodzi - to w końcu jest bardzo bliska osoba, to jest osoba, która się kochało - i mimo tego, że nie można by było z jakiegoś powodu, to nikt nie jest wstanie powstrzymać takiej osoby, która po prostu w rozpaczy rzuca się na swojego bliskiego- zmarłego chcąc się z nim ostatni raz pożegnać”

Najlepsze tematy