Prof. Chmaj: Prokuratura wobec Mariana Banasia zachowuje się nierzetelnie

WIDEO | Poniedziałek, 18 października (22:24)

„Prokuratura w stosunku do Mariana Badania zachowuje się w sposób, który trudno nazwać niezależnym” – przekonywał w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Marek Chmaj. Jak dodał, dlatego prezes NIK domaga się powstania sejmowej komisji śledczej. „Pan prezes Banaś wskazał na szereg kwestii, które Sejm mógłby wyjaśnić, podczas prac komisji” – mówił profesor.
Mamy duży problem, ponieważ prezes NIK, wykorzystując materiały z kontroli, skierował 67 wniosków do prokuratury, prokuratura zajęła się tylko 3 - skomentował konstytucjonalista i pełnomocnik prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
"Dysponuję oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań, obciążających mnie i moją rodzinę. W zamian za to osobom tym proponowano opuszczenie aresztu tymczasowego i oczekiwanie na proces w domu" - poinformował dziś na konferencji prasowej prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.
Prof. Marek Chmaj mówił na antenie RMF FM, że tych oświadczeń jest "trochę", ale nie może teraz ujawnić ani dokładnej liczby, ani tego, kim są osoby, które oświadczenia złożyły. Zapewnił jednak, że to nie są członkowie rodziny Mariana Banasia.
W internetowej części programu prof. Marek Chmaj przekonywał, że wniosek o uchylenie immunitetu szefowi NIK-u jest wadliwy. Jak wyjaśnił, wniosek został złożony przez osobę nieuprawioną, a zgodnie z prawem powinien go przedstawić sam prokurator generalny, albo zrobić to poprzez upoważnienie. Konstytucjonalista dodał także, że to nie jedyny powód do powołania sejmowej grupy, która miałaby przyjrzeć się działaniom prokuratury wobec Mariana Banasia. "Wadliwy pod względem formalnym wniosek jest jednym z czterech elementów, które zawarliśmy w dokumencie o powołanie komisji śledczej". Według naszego gościa, kolejną podstawą do przyjrzenia się sprawie przez posłów, jest brak reakcji prokuratury na zawiadomienia składane przez prezesa NIK. "Tych zawiadomień zostało złożone 67. Zarzuty są odpowiednio uzasadnione, a organy prokuratury nie podejmują
Najlepsze tematy