Kard. Nycz w "Gościu Wydarzeń" o beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego: Kochał Polskę i dla niej robił wszystko i był gotowy zrobić wszystko

WIDEO | Sobota, 4 września (21:26)

Na tydzień przed uroczystościami beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, które mają odbyć się 12 września w stolicy, metropolita warszawski powiedział, że w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia wciąż są zagadnienia szczególnie aktualne.
- Sposób poruszania pewnych tematów byłby dzisiaj inny, gdyby ks. prymas zmartwychwstał i był między nami. Ale sam zestaw problemów dotyczących człowieka, jego godności, rodziny, narodu i państwa, które podejmował, są ciągle tematami aktualnymi - powiedział hierarcha. - Dziś powiedzielibyśmy pewnie trochę innym, współczesnym językiem, że był jednak człowiekiem bardzo propaństwowym, kochał Polskę i dla niej robił wszystko i był gotowy zrobić wszystko - powiedział kardynał w rozmowie z Grzegorzem Kępką.
Prowadzący Grzegorz Kępka przypomniał, że Prymas Tysiąclecia miał modlić się za Bolesława Bieruta, "prezydenta komunistycznej Polski z najciemniejszego, najczarniejszego okresu".

 

- On się spotykał z Bierutem i można chyba powiedzieć, jak się czyta jego zapiski i wspomnienia, że ona miał jakąś szczególną słabość do Bieruta w tym znaczeniu, że gdzieś wyczuwał jakiś ślad dobra w tym człowieku, którego może i za bardzo nie było - powiedział hierarcha. Przypomniał, że po śmierci Bieruta w Moskwie hierarcha odprawił za niego mszę świętą w czasie, gdy przebywał w więzieniu.

Fragment programu "Gość Wydarzeń", emitowanego na antenie Polsat News.
Polsat News
Najlepsze tematy