Wójcik w "Gościu Wydarzeń" o sytuacji z TSUE: Unia Europejska nie powinna się wtrącać, a wtrąca się

WIDEO | Piątek, 16 lipca 2021 (20:41)

Prowadzący Grzegorz Kępka zapytał ministra Michała Wójcika o to, jak rząd zamierza zmienić system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, po tym jak TSUE stwierdził, że system nie działa zgodnie z przepisami Unii Europejskiej.
- Nie mamy zamiaru niczego zmieniać, bo i dlaczego mamy zmienić. Trzeba pamiętać, że organizacja wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją państwa członkowskiego. Są takie trzy obszary: organizacja wymiaru sprawiedliwości, bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne. Tutaj Unia Europejska nie powinna się wtrącać, a wtrąca się - powiedział Michał Wójcik.
- Te przepisy funkcjonują wiele lat. Nic się takiego nie zmieniło. Te przepisy funkcjonowały w czasie, gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, to nie wywoływało kontrowersji. Teraz, gdy rządzi Zjednoczona Prawica, nagle wywołuje kontrowersje - podkreślił.
Minister-członek Rady Ministrów został zapytany o zmianę ustawy o powołaniu Izbie Dyscyplinarnej. - Dlaczego akurat środowisko sędziowskie, gdzie pracuje wielu przyzwoitych ludzi, ale też są czarne owce, a my informowaliśmy o sytuacjach karygodnych, dlaczego Izba Dyscyplinarna miałaby nie powstać? Ustawodawca polski przewidział, że taki organ powinien być, a Komisja Europejska i TSUE stwierdzili, że można zawiesić konstytucyjny organ. Co dalej? Może zawiesić prezydenta, Sejm lub Senat? - mówił Wójcik.

Fragment programu "Gość Wydarzeń", emitowanego na antenie Polsat News.
Polsat News
Najlepsze tematy