Andrusiewicz: Mamy w Polsce 153 przypadki zakażeń wariantem Delta

WIDEO | Poniedziałek, 12 lipca 2021 (14:12)

„W tej chwili mamy punkt przesilenia. Być może on będzie punktem zwrotnym. Jeżeli obserwujemy wyniki tydzień do tygodnia, to widzimy, że one się już ustabilizowały. To jest różnica 2,3 albo na korzyść tego tygodnia, albo ze stratą w tym tygodniu, ale ta stabilizacja już jest. Te wyniku już tak spadać nie będą, więc jeżeli przestaniemy się szczepić, to mamy szansę, niestety, na wzrost (zachorowań – przyp. RMF FM)” - stwierdził w Rozmowie w samo południe w RMF FM Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia był pytany o prognozy dotyczące czwartej fali pandemii w Polsce: Jeżeli się nie zaszczepimy, to wyniki (dot. zachorowań na koronawirusa - przyp. RMF FM) mogą zacząć rosnąć. Jeżeli obserwujemy to co się dzieje z wariantem Delta - w ciągu ostatnich dni przybyło nam 30 przypadków wariantu Delta podczas sekwencjonowania, więc mamy już w Polsce 153 przypadki odnotowane.

Zdaniem Andrusiewicza, w wariancie optymistycznym, w trakcie czwartej fali pandemii w Polsce będzie przybywać dziennie od 1 do 3 tys. nowych zakażeń. W wariancie pesymistycznym, gdyby szczepienia stanęły, to możemy dość do 20 tys., ale szczepienia uchronią nas przed hospitalizacją - stwierdził.
RMF