Michał Kuczmierowski: Nie będziemy trzymać szczepionek w magazynach. Będą natychmiast wysłane do szpitali

WIDEO | Wtorek, 15 grudnia 2020 (20:27)

„Dwa dni po zarejestrowaniu leku przez Europejską Agencję Leków będziemy w stanie dystrybuować tę szczepionkę. Ta pierwsza transza to będzie symboliczne 10 tys. dawek, które ma trafić do wszystkich krajów jednocześnie” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Michał Kuczmierowski. Jak dodał szef Agencji Rezerw Materiałowych ”myślę, że nie będziemy ich [szczepionek przyp.RMF FM] mieli w magazynach, ponieważ jesteśmy przygotowani na to, żeby je natychmiast przesłać do szpitali, które będą prowadziły tę pierwsza transzę szczepień”.

Michał Kuczmierowski zdradził również, że trwają rozmowy z Pfizerem, żeby Polska mogła odebrać swoją transzę szczepionek, co mogłoby przyspieszyć proces dotarcia pierwszych dawek do kraju. Tu wchodzi w grę konieczność również zmiany umowy - wyjaśniał szef ARM, ponieważ w unijnej umowie są zapisy, które dotyczą tego, że cała logistyka jest po stronie Pfizera. Przyznał, że LOT jest gotowy, żeby w razie potrzeby wspomóc proces odbierania szczepionki dla Polski, jednak zdaniem rozmówcy Pawła Balinowskiego, ten proces zostałby przyspieszony, ale "nie aż tak bardzo".

Paweł Balinowski przypomniał, że rząd zapowiada możliwość wyszczepienia nawet 3,5 mln osób w ciągu miesiąca, co daje to 7 mln dawek, które są potrzebne. Proszę pamiętać, że pierwszy milion, który mamy otrzymać od Pfizera, to szczepionka, która będzie nam musiała wystarczyć do końca stycznia. Następna transza będzie w lutym. Ta pierwsza transza będzie czasem na sprawdzenie systemu i wyeliminowanie ewentualnych błędów co jest normalne przy tak dużej akcji - skomentował szef Agencji Rezerw Materiałowych.
Najlepsze tematy