Prof. Mazur: W regionach, gdzie jest wysoka zapadalność na Covid-19, powinno rozważyć się masowe testowanie nauczycieli

WIDEO | Poniedziałek, 24 sierpnia 2020 (13:28)

„Uważam, że w tych regionach gdzie jest wysoka zapadalność trzeba rozważyć ten wariant” – mówił w Rozmowie w samo południe w RMF FM prof. Włodzimierz Mazur, śląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. W ten sposób odniósł się do wspomnianego przez Marcina Zaborskiego rozwiązania, które proponują nauczyciele przed rozpoczęciem roku szkolnego – chodzi o masowe testowanie przed wrześniem pracowników oświaty.

„Jesteśmy na takie trochę fazie plateau, czyli ustabilizowania się na szczycie. Niemniej jednak w jakim kierunku to się przesunie – czy pójdzie to jeszcze bardziej w górę czy zaczniemy mieć tendencję w dół – raczej jestem tutaj pesymistycznie nastawiony” – powiedział prof. Mazur w „Rozmowie w samo południe w RMF FM”. „Obawiam się, że to może pójść jeszcze w górę, zwłaszcza, że za miesiąc zaczyna nam się jesień, a to będzie zwiększało ilość innych infekcji dróg oddechowych. Kwestia zróżnicowania tego, co jest koronawirusową infekcją, a co inną będzie wymagało testowania. System na tym etapie może osiągnąć pewne granice swojej przepustowości” – dodał śląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Prof. Mazur powiedział też, że śląskim szpitalom nie grozi brak miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Problemem jest za to przemęczenie personelu: „Nie mamy problemu z dostępem miejsc na OIOM-ach. Bardziej się obawiam sytuacji kadrowej, wyczerpania zasobów ludzkich. Personel pracujący w tych placówkach – lekarze, zespoły pielęgniarskie zaczyna być już skrajnie przemęczony. Nastawialiśmy się wszyscy, że to potrwa kilka miesięcy i się wygasi. To trwa już wiele miesięcy, tendencji wygaszających raczej nie widać, więc nastawiamy się na permanentną sytuację.”

Profesor dodał też, że kopalnie nie stanowią już problemu, jeśli chodzi o zakażenia COVID-19. „Kopalnie są objęte ścisłym nadzorem. Te ogniska tam są wygaszane lub wygaszone. Natomiast zaczynamy mieć ogniska rozproszone, niestety, towarzyskie spotkania – wesela, komunie, chrzciny, czy inne zachowania ludzi, które
Najlepsze tematy