Krzysztof Bukiel: Jakie pytanie zadałbym kandydatom na prezydenta? Co zrobić, żeby system opieki zdrowotnej był wydolny

WIDEO | Piątek, 3 lipca 2020 (09:24)

"Co zrobić, żeby system opieki był wydolny? Co zrobić, żeby pacjenci nie czekali w kolejkach? Takie pytanie zadałbym kandydatom na prezydenta" - mówi gość Marcina Zaborskiego w RMF FM, Krzysztof Bukiel przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. "Nikt na to pytanie nie odpowiedział od 30 lat" - zaznacza. "System Kas Chorych był najbardziej spójny i logiczny" - dodaje.
Skoro minister zdrowia Łukasz Szumowski uznał, że lekarzowi pracującemu na wyłączność w czasie koronawirusa należy się 16750 zł, to my proponujemy, żeby wprowadzić to na stałe - mówi Krzysztof Bukiel przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Jak dodaje gość Marcina Zaborskiego: jeżeli mamy nieszczelny system i zgadza się na to minister zdrowia i prezydent, to musimy do tego systemu dosypywać pieniądze.
Mieliśmy w czasie epidemii doskonały eksperyment, gdy ograniczono pracę placówek służby zdrowia, a ludzie bali się chodzić do lekarza. Okazało się, że SOR-y były prawie puste - podkreśla.
Nie mam kompetencji, żeby oceniać jakie jest zagrożenie - zaznacza, pytany pytany o wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, że koronawirusa nie trzeba się już bać. Patrząc na fakty, Polska dobrze radzi sobie z pandemią - podkreśla gość Marcina Zaborskiego w RMF FM. Być może zagrożenie nie było tak duże jak je przedstawiano - dodaje Krzysztof Bukiel.
Mieliśmy znakomity eksperyment, na żywym ciele, można powiedzieć, w związku z okresem epidemii, kiedy to, z różnych powodów ograniczono pracę placówek ochrony zdrowia, a także sami pacjenci bali się przychodzić do różnych placówek ochrony zdrowia. Okazało się, że SOR-y, które zwykle są tak przeładowane, że wydaje się, że nic tym względzie nie można zrobić, nagle okazały się zupełnie puste – mówił Krzysztof Bukiel w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Zapytany, czy to oznacza, że pacjenci wcześniej wyłudzali świadczenia, odpowiedział: „Słowo >>wyłudzali
Najlepsze tematy