Kleiber: 22 osoby potwierdziły udział w „okrągłym stole” ws. sądów

WIDEO | Wtorek, 28 stycznia 2020 (10:50)

„Ja jestem życiowym optymistą, ale nie będę ukrywał, że w dzisiejszych czasach coraz trudniej mi zachować umiarkowany optymizm, chociaż w tej sprawie próbują taki umiarkowany optymizm ciągle mieć” – mówił o „okrągłym stole” dot. reform wymiaru sprawiedliwości jego organizator prof. Michał Kleiber. Były prezes PAN stwierdził, że Polacy i uczestnicy sporu są jego zdaniem zmęczeni konfliktem. Liczy, że podczas rozmów zostanie wypracowany kompromis. „Prezydent nie podpisał ustawy, w związku z tym jeśli prezydent lub jego przedstawiciele wzięliby udział w spotkaniu, to jest szansa, że to mogłoby być jakimś elementem szukania kompromisu” – mówił gość Porannej rozmowy w RMF FM.
„Zaprosiliśmy 26 osób i sześciu niezależnych obserwatorów. Do wczoraj były 22 potwierdzenia. Potwierdziła strona sędziowska, potwierdził publicznie wicepremier Gowin, są pozytywne sygnały z kancelarii prezydenta. W przypadku ministerstwa sprawiedliwości czekamy na głos” – powiedział prof. Kleiber w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM, zapytany przez Roberta Mazurka o to, kto potwierdził udział w piątkowym „okrągłym stole” w sprawie sądownictwa. Zaznaczył też, że na pierwszym spotkaniu nie zapadną żadne decyzje. „Pomysł jest taki, żeby na pierwszym spotkaniu główni oponenci zadeklarowali wolę prowadzenia rozmów. I żeby wyznaczyli swoich przedstawicieli do konkretnych rozmów. Niczego więcej nie oczekujemy” – powiedział Kleiber.

Robert Mazurek zapytał byłego prezesa PAN o kwestię wolności słowa na uczelniach. Niedawno głośnym echem odbiła się sprawa prof. Ewy Budzyńskiej z Uniwersytetu Śląskiego, którą studenci oskarżyli o homofobię i nietolerancję. Wcześniej, problemy na swoich uczelniach z powodu wypowiedzi mieli m.in.: prof. Aleksander Nalaskowski z UMK w Toruniu czy prof. Jan Hartman z UJ. „Jestem przeciwnikiem kagańca poprawności politycznej nakładanego na wykładowców, pod warunkiem, że będą oni zachowywać kulturę wypowiedzi, która nie będzie bolesna dla słuchaczy” – powiedział Kleiber
Najlepsze tematy